Według burmistrza dzielnicy miałaby to być al. Wojska Polskiego. - Pilecki ujęty został 19 września 1940 roku przez prowadzących obławę Niemców niewiele dalej niż sto metrów od miejsca proponowanej lokalizacji pomnika - wyjaśnia w tvnwarszawa.pl.

Inwestorem pomnika będzie urząd miasta, o czym w połowie września informowali przedstawiciele stołecznego ratusza. Pierwszą propozycją lokalizacyjną był pl. Wileńskim, w miejscu pomnika Braterstwa Broni, który pod koniec 2011 roku na czas prowadzonych prac przy budowie II linii metra, został przewieziony do miejscowości Kosów, gdzie przeszedł renowację.

Żoliborz to obecnie druga propozycja. Burmistrz Krzysztof Bugla przekonuje, że przemawia za tym kilka czynników. - Żoliborz w pierwotnym założeniu budowany był, jako pomnik niepodległego państwa polskiego. Aleja Wojska Polskiego, promenada o szerokości 80 m (szersza niż paryskie Pola Elizejskie), miała być Aleją Chwały Oręża Polskiego. Realizacja tego zamysłu została przerwana przez wojnę. Co z niego zostało? Aleja wiedzie od Cytadeli Warszawskiej przez Plac Inwalidów (Wojennych) do Placu Grunwaldzkiego. W rejonie Placu Inwalidów zlokalizowany jest pomnik I Dywizji Pancernej gen Stanisława Maczka, a w rejonie Placu Grunwaldzkiego pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, potocznie zwany „pomnikiem hallerczyków”. Na terenie Cytadeli Warszawskiej budowane jest obecnie Muzeum Katyńskie  i, jak powszechnie wiadomo, tu po zbudowaniu nowej siedziby, przeniesione zostanie Muzeum Wojska Polskiego - napisał Bugla.