W programie obchodów 15-lecia IPN, gdański oddział tej instytucji przygotował różne odczyty, czy dyskusje. By jednak przyciągnąć ludzi, których prelekcje mało interesują, IPN zorganizował też różne atrakcje - turnieje gier planszowych, rekonstrukcje zdarzeń itp.

Wśród tych wydarzeń jest też jedno, o którym już stało się głośno w mediach społecznościowych. To... gala bokserska - "<Nigdy przed przemocą nie ugniemy szyi> w oprawie historycznej wokół postaci Anny Walentynowicz (cztery walki w formule White Collar Boxing)" - czytamy na stronie IPN. To mocno zadziwiło zarówno zwykłych internautów, jak i historyków.

Gala odbędzie się na historycznym terenie Stoczni Gdańskiej - tłumaczy portalowi dziennik.pl Agnieszka Gumińska z IPN. Opisuje, jak będą wyglądały walki - korytarz wiodący do sali wyklejony zostanie zdjęciami historycznymi. Pięściarze-amatorzy z lokalnego klubu wchodzić będą na ring przy pieśniach bardów - Jacka Kaczmarskiego czy Przemysława Gintrowskiego, a między walkami publiczność obejrzy krótkie, historyczne filmy.

Skąd wziął się ten pomysł? Jak tłumaczy Gumińska, w ciągu ostatniego roku gdański oddział IPN propagował historię przez takie wydarzenia, jak biegi czy wycieczki rowerowe. Teraz, przy współpracy z bokserami-amatorami postanowiono w inny sposób zainteresować ludzi historią.