Kto, gdzie i kiedy pierwszy raz użył określenia "polskie obozy"? Historyk IPN: To była próba sprawdzenia reakcji

| Aktualizacja:

Określenie "polskie obozy koncentracyjne” ukazało się po raz pierwszy w latach 50. w jednej z niemieckich publikacji prasowych; to była taka próba sprawdzenia reakcji - powiedziała PAP historyk IPN dr Anna Jagodzińska.

wróć do artykułu
  • ~#
    (2018-02-02 13:53)
    Ten antypolski ton w narracji historycznej Niemiec nie ma wcale źródła w niemieckiej polityce historycznej lat 90-tych, 70-tych, 50-tych Republiki Federalnej Niemiec, czy też „nazistowskiej” propagandzie III Rzeszy Niemieckiej z lat 30-tych XX wieku, ani nawet w XVIII i XIX-wiecznej królestwa Prus. Ta narracja ma ponad 1000 letnią tradycję. To kronika saskiego biskupa Thietmara (Ditmarus Merseburgensis) z roku 1012 nakreśliła „germański” punkt widzenia i relację państwa w stosunku do sąsiadów — w tym słowiańszczyzny, a w szczególności do państwa Polan i jego władcy Bolesława Chrobrego. Dla saskiego kronikarza nie do pomyślenia było uznanie przez Cesarza Ottona III polskiego władcy jako partnera idei utworzenia Christiana Unitas z ziem rzymskich, germańskich, galijskich oraz słowiańskich — cytat: „Niech Bóg wybaczy cesarzowi, że czyniąc trybutariusza panem, wzniósł go tak wysoko.” To saski graf Gero rozpoczął germański „Drang nach Osten” i budowę Marchii Wschodniej. To jego spadkobiercy z dynastii Askańczyków pod sztandarem Czerwonego Orła eksterminowali mieszkańców słowiańszczyzny zachodniej budując Brandenburgię. To brandenburski symbol Czerwonego Orła oznakował krwawym śladem polskie tereny od Lubuszy i Pomorza po Wielkopolskę — czego dowodem są czerwone orły w herbach miast. Minęło 1000 lat i w 2017 roku „najznamienitszy” polski heraldyk projektuje nowy herb polskiego powiatu (słubickiego) z… brandenburskim Czerwonym Orłem. W grudniu 2018 roku minie równe 1000 lat od śmierci Thietmara. Zza grobu słychać chichot saskiego kronikarza…
  • ~JAWA
    (2018-02-05 11:24)
    już w 1945 w "Medalionach" Zofia Nałkowska wydumała połączenie słów "miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci", dzieło to zostało lekturą szkolną (!)
  • ~Franciszek
    (2018-02-02 12:29)
    Tusek i głupa Ruża szkalują Polskę za kasę.
  • ~redo
    (2018-02-02 12:40)
    Nazi byli pochodzenia niewiadomego, z podejrzeniem nawet kosmicznego, co się niechcąco w Niemczech zalęgli i całą tę rozróbę wojenną wbrew narodowi niemieckiemu zrobili. Tako jest najprawdziwsza prawda "historyczno polityczna" ;-)
  • ~Sydonia von Borck
    (2018-02-02 12:30)
    Panie Prezydencie proszę o podpisanie ustawy w trybie pilnym!
  • ~aaa
    (2018-02-02 13:25)
    Niemcy sa KRYCI ,Adolf byl austriakiem.Szkoda ,ze oficjalnie Niemcy nie innformuja o TYM swiata."Logiczne"jest,ze 2 Wojne Swiatowa rozpetali nazisci pochodzacy z AUSTRII.Za 50 lat bedzie to normalna prawda historyczna.
  • ~Instytut Propagandy Pisowskiej
    (2018-02-02 14:35)
    I tacy to zakłamani albo mierni pisowcy historycy obsiedli IPN i będą na nowo PiSać historię. Ku waszej wiadomości - sformułowania polskie obozy śmieci jako pierwszy użył Jan Karski w artykule „Polish Death Camps” w amerykańskim piśmie Collier’s w 1944. To on jako pierwszy próbował zaalarmować Zachód o masowej eksterminacji w obozach na naszych ziemiach, niestety prawie nikt mu nie uwierzył i nie podjęto praktycznie żadnych działań. Wstyd!
  • ~Każde dziecko powinno wiedzieć że
    (2018-02-02 13:27)
    Obsesją jest Izrael, który wezwał Polskę do "ponownego zbadania prawa w świetle jego możliwych konsekwencji dla wolności słowa i naszej zdolności bycia dobrymi partnerami". Jednak europejscy przywódcy Zachodu UE ostrzeliwują się z unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji (słynny ekonomiczny bumerang Putina w 2014 r. Krym). Rzeczywiście, Viviane Reding, luksemburska polityk z chrześcijańsko-socjalistycznej Partii Ludowej, ma się martwić (naturalne uczucie), co więcej, ta sytuacja nie jest lekceważąca: jeśli Viviane Reding kontynuuje swoją metoda pracy "Merkel IV" to cała grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), które ryzykują sojusz z Rosją! To słowianofilstwo, pożegnaj się z UE i Witaj Rosji przez samą Grupę Wyszehradzką! Tak więc Unia Europejska złożona z 6 przeciw Nowej Rosji (Novo Rosia)! Wreszcie, po której stronie jest Rosja o "oficjalnym uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela przez Stany Zjednoczone"?
  • ~Każde dziecko powinno wiedzieć że
    (2018-02-02 13:28)
    Izraelska obsesja na punkcie Polski nie stoi na przeszkodzie sankcjom ONZ wobec Izraela, które mają taką samą wagę jak proces norymberski (ONZ wezwała Izrael do zaniechania programu wymuszającego na nim tysiące migrantów opuścić kraj do marca, pod groźbą aresztowania: ONZ wzywa Izrael do porzucenia planu dotyczącego afrykańskich imigrantów). - NB: Dla przypomnienia, utworzenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i organizacji typu "Narodów Zjednoczonych" wynika bezpośrednio z procesu norymberskiego, aby uniknąć Trzeciej Wojny Światowej, która jest wyrazem hipotetycznej nowej wojny światowej, która byłaby charakteryzuje się wykorzystaniem broni jądrowej lub innymi konfliktami uznanymi za mające globalne znaczenie po 1945 r., takimi jak zimna wojna lub walka z terroryzmem.
  • ~DM
    (2018-02-02 12:38)
    PISowska "inteligencja " sie odezwala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ~Krystek
    (2018-02-02 14:24)
    To byla proba sprawdzenia reakcji? No i reakcja byl przewrazliwiona , histeryczna, niedyplomatyczna, ktora rozpoczela reakcje lancuchowa. Nie nalezy na byle durna prowokacje tak reagowac jak to Pis robi! Ludzie, otrzezwiejcie! Bo w tej chwili zachowujecie sie jak byscie byli pod wplywem jakichs srodkow dopingujacych!
  • ~yaspis
    (2018-02-02 13:14)
    Niemcy po prostu umieją to robić. Pisowskie niemoty jak tylko się dotknęły tematu, hasło "polskie obozy" zaczęło być hitem internetowych wyszukiwarek. czego się nie tkną - sp.....
  • ~potomek
    (2018-02-02 13:31)
    Rapsod poległym Minęło tyle lat – czy dużo to czy mało Kule wystrzelił wróg i serce Wam bić przestało Padliście na ziemię – podlaską ukochaną Tak często przez wrogów, najbliższych krwią zbryzganą. Tego Pan Jezus nas nauczył, jak postępować trzeba Spragnionemu dać kubek wody, głodnemu kromkę chleba Podróżnych przyjąć do domu, zziębniętych, aby się ogrzali Za Waszą dobroć i wierność Bogu, za to Was roztrzaskali. Dziś, stojąc pod tą kapliczką, modły do Boga zanosimy Ale, że wróg jest zawsze wrogiem – tego nie zapomnimy Jest jeszcze coś – co modląc się powtarzamy I odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy. Z pamięci nie wymażemy tego, co Wam uczynił wróg A żyć tak przyrzekamy, jak nas nauczył Bóg By krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować Być wiernym Bogu i Ojczyźnie, tak mamy postępować. Kiedy patrzycie na nas z zaświatów, stojąc przy tronie Boga Chcemy żyć, jak wyście żyli – bo to najlepsza droga Idąc tą drogą nikt nie zbłądził, wyście też nie zbłądzili Zbłądzili oprawcy, co życie Wam skrócili. My przepraszamy Was za to, że trzeba było sześćdziesiąt lat By wrócić pamięcią do Was – do tego, co zrobił Wam kat Zostało nas już niewielu, co tamte dni pamiętają Przekazujemy to młodym, niech Was w pamięci mają. Lucyna M
  • ~Julka
    (2018-02-16 07:49)
    Czy ta cała Jagodziński nie jest na usługach pisu, coś mi śmierdzi bo jak można oskarżać cały naród niemiecki, ja powaliło
  • ~Daniel
    (2018-02-12 15:32)
    W styczniu 1945 obozy koncentracyjne zamieniono na filtracyjne obozy przejściowe NKWD i w Polsce było ich na początek 15.W samej Warszawie były dwa obozy NKWD na Ochocie i na Woli w dniu tzw. "Wkroczenia Armii Czerwonej 17 stycznia 1945 (dawniej 17 stycznia nazywany był tzw. dniem wyzwolenia Warszawy kiedy jeszcze w Legnicy znajdowało się dowodzenie wojsk okupacyjnych Armii Czerwonej tzw. Grupy wojsk Północnych z wyłączeniem miasta Świnoujście i Szczecin ) Więc państwa okupacyjne używały tej przykrej nazwy obozów.
  • ~Niedouczony
    (2018-02-07 12:27)
    Czy ktoś może wie kim jest Johnny Daniels i kogo reprezentuje w Polsce?
  • ~gostom
    (2018-02-18 19:30)
    A co to za obóz Łambinowice?

Może zainteresować Cię też:

  • Su-57

    Rosyjskie myśliwce przyszłości trafiły do Syrii? Su-57 przyłapane na filmie

  • Kękę raper Fot. Darek Golik

    Raper "KęKę" do Mazurka: Moja wolność nie jest zagrożona, ani żadne swobody

  • Pozostałości niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

    Sellin chce zmienić nazwy muzeów w byłych obozach koncentracyjnych. IPN wspiera ten pomysł

Zobacz więcej