• Bunkier w Mamerkach
  12
  7
  To może być odkrycie większe niż pociąg z hitlerowskim złotem, do którego wciąż nie udało się dotrzeć. W pozostałych po wojnie bunkrach w mazurskich Mamerkach zlokalizowano ukryte pomieszczenie. Według pracowników miejscowego muzeum, niewykluczone, że znajduje się tam zaginiona słynna Bursztynowa Komnata, zrabowana w 1941 roku przez hitlerowców z rezydencji cara.
 • Archeolog podczas wykopalisk
  2
  9
  Na liczne pozostałości po średniowiecznych siedzibach rycerskich natrafili w Pniowie i Starych Tarnowicach dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badawczych archeolodzy z Muzeum w Gliwicach.
 • PRZEDWOJENNI POLSCY POLICJANCI
  21
  89
  Na początku była Milicja Ludowa Polskiej Partii Socjalistycznej, którą w grudniu 1918 roku specjalnym dekretem upaństwowił Józef Piłsudski. Potem powołał drugą służbę - Policję Komunalną. Sejm początkowo proponował utworzenie nowej formacji o nazwie Straż Bezpieczeństwa, ale w końcu posłowie zmienili tę nazwę i już w lipcu 1919 roku uchwalono ustawę o Policji Państwowej. Pierwszym komendantem głównym został inspektor generalny Władysław Henszel, zaś pierwszym poważnym sprawdzianem nowej formacji była wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Wielu policjantów, zamiast pilnować porządku w kraju, ruszyło wtedy ochotniczo na front. Po zwycięstwie wrócili na ulice miast i miasteczek bogatsi o wojenne doświadczenia. Jakim sprzętem wówczas dysponowali? Jak wyglądała codzienność ich służby? Prezentujemy najlepsze fotografie przedstawiające funkcjonariuszy przedwojennej policji zgromadzone w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 • Olympic i Titanic (po prawej) w stoczni w Belfaście
  11
  80
  Na „Titanicu” było najpewniej kilkunastu pasażerów pochodzących z Polski. Wśród nich ks. Józef Montwiłł, który utonął, rezygnując z miejsca w szalupie ratunkowej - wyjaśnia Bożena Aksamit, ambasadorka wystawy „Titanic the Exhibition”, którą od 8 kwietnia oglądać można w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
 • "SKARBY" WYKOPANE PRZY UL. WIEJSKIEJ, OBOK SEJMU
  9
  7
  Przed wojną w tym miejscu stała kamienica. W czasie wojny piękne budynki zostały zrównane z ziemią. Tym bardziej zaskakiwać musi odkrycie, jakiego dokonano w czasie budowy nowego budynku sejmowego. Odkryto starą piwniczkę, do której prowadziły schodki... A w niej...
 • "Skarby" wykopane przy ulicy Wiejskiej, na terenie Sejmu
  10
  85
  Cenna porcelana, kryształy, zastawy stołowe - część potłuczonych, ale wiele zachowanych w świetnym stanie i nienaruszonych, mimo że stojąca nad nimi przedwojenna kamienica została zburzona. Na takie skarby natrafiła ekipa archeologów na terenie Sejmu. "Sygnatury na porcelanie pozwalają na dość dokładne datowanie przedmiotów" - wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl prowadzący wykopaliska Andrzej Jaskuła.
 • Judasz i Jezus. Fragment barokowego ołtarza w Bańskiej Szczawnica na Słowacji
  24
  39
  Za swój czyn Judasz Iskariota otrzymał 30 srebrników. To dużo czy mało? Ile warte były w czasach Chrystusa a ile dziś. "Puls Historii" postanowił znaleźć odpowiedź na te pytania.
 • CIĘŻKIE WIĘZIENIA W PRZEDWOJENNEJ POLSCE
  12
  44
  Trafiali tam najgroźniejsi przestępcy, którzy nie mogli liczyć ani na pobłażliwość sędziów, ani na lepsze traktowanie za kratami. Jednak nawet w najcięższych więzieniach II Rzeczpospolitej nie groziła im nuda. Służba więzienna potrafiła odpowiednio wykorzystać siłę roboczą, jaką stanowili osadzeni. Dobrze pokazują to archiwalne fotografie zachowane w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego...
 • Stanisław Sinkowski z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim prezentuje misę z brązu
  2
  67
  Na peryferiach jednego z lubuskich miast odkryto skarb przedmiotów z brązu. Prawdopodobnie są związane z kulturą łużycką i okresem epoki brązu. Na skarb natrafiła rodzina na spacerze.
 • Lech Kaczyński i Jarosław Kaczyński w 1989 roku
  371
  13 tys.
  Jarosław Kaczyński został przesłuchany 21 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego. Jednak oficer Służby Bezpieczeństwa odstąpił od internowania i puścił go wolno. "Gazeta Wyborcza" opisuje notatkę służbową SB, która wyjaśnia tę sytuację.
 • Jerzy Zelnik i Krystyna Mikołajewska na planie filmu "Faraon"
  6
  10
  Fabuła powieści była dla Kawalerowicza idealna, ponieważ pokazuje walkę starego z nowym. Wprawdzie rewolucjonista przegrywa z siłami reakcji, ale można pięknie pokazać jego walkę – mówi filmoznawca z Muzeum Historii Polski dr Łukasz Jasina. 50 lat temu miał premierę filmowy „Faraon”.
 • Lech Wałęsa
  12
  114
  Oficerowie prowadzący Edward Graczyk, Henryk Rapczyński i Zenon Ratkiewicz byli typowymi przedstawicielami kadry SB średniego szczebla.
 • Teheran

  Attache obrony z ambasady polskiej w Teheranie nie żyje. MON potwierdza informację o śmierci

 • Robert Lewandowski

  Robert Lewandowski stracił 20 mln zł na inwestycji w GetBack? Piłkarz zabrał głos

 • Jarosław Kaczyński

  Kaczyński: To jest wstępna decyzja TSUE, odwołamy się od niej

Zobacz więcej