Był scenariusz III wojny światowej. Nawet przemówienie królowej...

X

"Dziś szaleństwo wojny po raz kolejny ogarnia świat i nasz dzielny kraj musi przygotować się, by przetrwać wszelkie przeciwności" - takie słowa miała wygłosić do Brytyjczyków królowa Elżbieta II w razie wybuchu III wojny światowej. Ujawniono właśnie treść przemówienia, które przygotowano jeszcze w 1983 roku.

To właśnie 1983 rok wydawał się Brytyjczykom prawdopodobnym czasem wybuchu nowego światowego konfliktu. NATO przeprowadziło ćwiczenia na wypadek ataku nuklearnego, a jeszcze pod koniec 1982 roku na czele ZSRR stanął Jurij Andropow. Jego retorykę brytyjski ambasador w Moskwie opisał jako "niepokojącą". W marcu 1983 roku prezydent USA Ronald Reagan określił Związek Radziecki jako "imperium zła". Nawet BBC kreśliło porażającą wizję kraju po ataku nuklearnym.

Ćwiczenia czy wręcz swego rodzaju symulacja, które nazwano Wintex-Cimex 83, a którą przygotował rząd, przewidywała, że Związek Radziecki zaatakuje Skandynawię, Zachodnie Niemcy i Włochy. W takiej sytuacji przewidywano przeniesienie ludzi z największych miast na mniej zamieszkanie tereny w Walii. Założono, że na drogach powstanie chaos, a półki sklepowe szybko zostaną opróżnione. Przewidywano, że może dojść do starć z policją m.in. w okolicach amerykańskiej ambasady.

Przygotowano także przemówienie, które miałaby wygłosić królowa. Elżbieta II miała w nim zwracać uwagę, że zagrożeniem nie jest żołnierz z karabinem czy samolot zrzucający bomby, ale śmiertelna siła technologii, która została nadużyta. Chodzi tu o broń chemiczną, a być może także atomową.

Prognozy Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego szacowały, że w razie ataku nuklearnego zginęłoby 33 miliony Brytyjczyków.

Kilka miesięcy po ćwiczeniach, w listopadzie 1983 roku manewry przeprowadziło NATO. Rosjanie odczytali te 10-dniowe ćwiczenia jako faktyczne przygotowanie do wojny i postawili w stan najwyższej gotowości siły obsługujące broń atomową.

Udostępnij na Facebooku
 • ~kronikarz
  2013-08-02 15:57
  Brytyjczycy pomylili się o 2 lata. Wojna miała wybuchnąć w 1985 roku, gdyż Rosjanie nie byli w stanie udźwignąć gospodarczo programu "gwiezdnych wojen" ogłoszonego przez Prezydenta Reagana. I gdyby 13 maja 1984 roku nie eksplodowały składy amunicji dla floty morskiej na północy ZSRS, po którym flota radziecka przestała się liczyć na świecie, to do wojny by doszło. A ze eksplozja nastąpiła dokładnie w rocznicę Objawień w Fatimie, więc posłuszni partii historycy wałkują, ze eksplozja miała miejsce 17 maja.
 • ~Konrad Wallenrod
  2013-08-02 16:20
  Re;Kronikarz.powiedz mi ile mamy matek bosek ?.Zabierz sie za czytanie biblii i nie pisz glupot.
 • ~Konrad Wallenrod
  2013-08-02 15:52
  Mam inne zajecie od pasania krowek.Czekam na lepsza pogode i przygotowuje sie z jachtem w podroz.
AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.