Był scenariusz III wojny światowej. Nawet przemówienie królowej...

X

"Dziś szaleństwo wojny po raz kolejny ogarnia świat i nasz dzielny kraj musi przygotować się, by przetrwać wszelkie przeciwności" - takie słowa miała wygłosić do Brytyjczyków królowa Elżbieta II w razie wybuchu III wojny światowej. Ujawniono właśnie treść przemówienia, które przygotowano jeszcze w 1983 roku.

To właśnie 1983 rok wydawał się Brytyjczykom prawdopodobnym czasem wybuchu nowego światowego konfliktu. NATO przeprowadziło ćwiczenia na wypadek ataku nuklearnego, a jeszcze pod koniec 1982 roku na czele ZSRR stanął Jurij Andropow. Jego retorykę brytyjski ambasador w Moskwie opisał jako "niepokojącą". W marcu 1983 roku prezydent USA Ronald Reagan określił Związek Radziecki jako "imperium zła". Nawet BBC kreśliło porażającą wizję kraju po ataku nuklearnym.

Ćwiczenia czy wręcz swego rodzaju symulacja, które nazwano Wintex-Cimex 83, a którą przygotował rząd, przewidywała, że Związek Radziecki zaatakuje Skandynawię, Zachodnie Niemcy i Włochy. W takiej sytuacji przewidywano przeniesienie ludzi z największych miast na mniej zamieszkanie tereny w Walii. Założono, że na drogach powstanie chaos, a półki sklepowe szybko zostaną opróżnione. Przewidywano, że może dojść do starć z policją m.in. w okolicach amerykańskiej ambasady.

Przygotowano także przemówienie, które miałaby wygłosić królowa. Elżbieta II miała w nim zwracać uwagę, że zagrożeniem nie jest żołnierz z karabinem czy samolot zrzucający bomby, ale śmiertelna siła technologii, która została nadużyta. Chodzi tu o broń chemiczną, a być może także atomową.

Prognozy Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego szacowały, że w razie ataku nuklearnego zginęłoby 33 miliony Brytyjczyków.

Kilka miesięcy po ćwiczeniach, w listopadzie 1983 roku manewry przeprowadziło NATO. Rosjanie odczytali te 10-dniowe ćwiczenia jako faktyczne przygotowanie do wojny i postawili w stan najwyższej gotowości siły obsługujące broń atomową.

Udostępnij na Facebooku
  Powered by ContentStream
  • ~kronikarz
   2013-08-02 15:57
   Brytyjczycy pomylili się o 2 lata. Wojna miała wybuchnąć w 1985 roku, gdyż Rosjanie nie byli w stanie udźwignąć gospodarczo programu "gwiezdnych wojen" ogłoszonego przez Prezydenta Reagana. I gdyby 13 maja 1984 roku nie eksplodowały składy amunicji dla floty morskiej na północy ZSRS, po którym flota radziecka przestała się liczyć na świecie, to do wojny by doszło. A ze eksplozja nastąpiła dokładnie w rocznicę Objawień w Fatimie, więc posłuszni partii historycy wałkują, ze eksplozja miała miejsce 17 maja.
  • ~Konrad Wallenrod
   2013-08-02 16:20
   Re;Kronikarz.powiedz mi ile mamy matek bosek ?.Zabierz sie za czytanie biblii i nie pisz glupot.
  • ~Konrad Wallenrod
   2013-08-02 15:52
   Mam inne zajecie od pasania krowek.Czekam na lepsza pogode i przygotowuje sie z jachtem w podroz.
  • ~afrikaaner
   2013-08-02 15:23
   Re Konrad, lepiej na łąke krówki pasać.
  • ~Konrad Wallenrod
   2013-08-02 14:48
   Ten watek powinien sobie przestudiowac ,wielki ,maly prezes.Czy ten glupek zdaje sobie sprawe co by mogla z nami zrobic dzisiaj Rosja ?.Klapc na forum glupoty to wielu umie , ale przeanalizowac sobie proporcje naszych polskich militarnych mozliwosci to nikt nie potrafi.Na kogo zatem osly liczycie w razie czegos ?.Szabla dzisiaj to juz nic nie znaczy.A zwyciestwa Napoleona Bonaparte skonczyly sie wielka klapa ,a to od niego mielismy sie nauczyc tej sztuki.
  • ~żart
   2013-08-02 17:48
   Większych głupot nie "czytałem" PO(srańce) z W.Brytanii.
  • ~Zygmuś
   2013-08-02 18:08
   kronikarz pisze prawdę, którą ideolodzy chcą za wszelką cenę ukryć.
  • ~mk
   2013-08-15 14:45
   Snic o wojnie dzis moga tylko Polacy ! (zeby "odzyskac" Kresy ...i oczywiscie nie stracic "Ziem Odzyskanych") Francja, Anglia, Niemcy - zreszta i prawie cala Europa nauczyla sie z lekcji II wojny swiatowej.

   Jak wojna poprawia byt, uczy nas TV - Syria, Egipt, Afganistan, Sudan i inne kraje, gdzie sa tylko "wojenki", o wojnie swiatowej lepiej nawet nie myslec ! Wystarczy przeczytac "APOKALIPSE" (atomowa !)
  • ~Gość
   2013-09-29 00:53
   A ja czekam na III wojnę, ludziom już sie w dupach poprzewracało. Jak wróca czasy gdzie chleba nie bedzie w sklepach może docenią co mieli
  • ~Zgredek
   2013-08-03 09:14
   Brytole piszą prawdę i Dziennik za nimi. Angole nie wierzą w trwały pokój. Dla nich pokój, to przygotowanie do następnej wojny. Czyli pokój, to krótkotrwałe zawieszenie broni, w czasie której wszyscy się zbroją i przygotowują do następnego starcia. I taka jest historia Europy i Anglii. Nasz rząd też tak myśli i choć nie ma środków, to się zbroi. Szkoda na ten cel wydawać. Lepiej na oświatę i rozwój kraju. Niestety Gajowy kocha armię. A nasi premierzy wierzą, jak dowódcy z 1939 i ci z AK, że obcy nam pomogą, bo mamy sojusze. Łatwo się wydaje cudze pieniądze, czyli podatników.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Bankomat

   W tył zwrot od bankomatów

  • Arcybiskup Marek Jędraszewski

   Arcybiskup połączył in vitro i Powstanie Warszawskie. Zaskakujące kazanie?

  • Bronisław Komorowski i Piotr Fronczewski, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej

   Komorowski rozdaje ordery: Polityk LPR, milioner... Znany aktor ma wątpliwości. ZDJĘCIA

  Zobacz więcej