Sensacja archeologiczna w Małopolsce. Tajemnicze fortyfikacje sprzed ponad 3,5 tys. lat [ROZMOWA DZIENNIK.PL]

| Aktualizacja:

"W czasach Hammurabiego, kiedy rozkwita Babilon, czyli około roku 1750-1700 przed naszą erą, na ziemiach polskich powstaje budowla kamienna o zaawansowanej, jak na tamte osiągnięcia, architekturze. Trudno się nie zgodzić, że jest to ważne odkrycie" – przyznaje w rozmowie z dziennik.pl dr hab. Marcin Przybyła, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

wróć do artykułu
  • ~Poinformowany
    (2017-08-30 08:07)
    A pozostałości kamiennej konstrukcji na gorze Łyżka w Przyszowej nikt nie bada.A to wcale nie tak daleko.Może ze kilkanaście kilometrów wzdłuż starego szlaku handlowego Dunajcem i Słomka w stronę Krakowa.Az się wierzyć nie chce,że nie ma badań na duża skale!
  • ~Sądeczanin
    (2016-09-19 21:59)
    Przecież w Maszkowicach cały czas są żyją mieszkają potomkowie budowniczych tego muru. Toć to dzieło tych ********* z osady ...
  • ~asdf
    (2016-01-31 12:49)
    Śmieszne są te problemy naukowców którzy nie rozumieją dlaczego w naszej części europy nie budowano budynków z kamieni. niech taki naukowiec ułoży sobie taką chatkę z kamieni i spróbuje ją ogrzać zimą. Ani nie możliwe jest uszczelnienie takiej konstrukcji, ani skutecznego ocieplenia.
  • ~polak
    (2015-11-04 17:35)
    Ta archeologi to banda nierobów - grzebią w ****** za nasze pieniądze zlikwidować ten szajs i do normalnej roboty , a nie badania nic nie warte wiem bo robiłem z nimi przy autostradach - udają że widzą obiekty a tysiaczki lecą z krwawicy podatników -- ich badania g... warte - pieniądze dla lekarzy
  • ~Jan
    (2015-10-12 10:07)
    Imperium Lechitów:)
  • ~J.R.Cisowski
    (2015-10-11 17:25)
    A skąd ta pewność iż byli to Idoeuropejczycy, a nie naprzykład przedstawiciele prastarej europejskiej grupy I lub G, skoro grobów nie znaleźli ???
  • ~Słowianin
    (2015-10-05 23:33)
    Starożytni Polacy byli najpotężniejszym państwem w Europie. Praliśmy Rzymian, Greków. Poczytajcie o Lechii, Wandalach, którzy podbili nie tylko Rzym, ale także północna Afrykę. Wandalowie, bo to plemię które mieszkało nad rzeką Wandą (dawna nazwa Wisły). Jeszcze 1200 lat temu nikt nie słyszał o Niemcach. Całe (obecne) północne Niemcy należały do polskich plemion. Do dzisiaj zostały polskie nazwy miejscowości i rzek
  • ~biale plamy
    (2015-09-28 12:38)
    w polsce jeszcze jest mnustwo do odkrycia, wiele bialych plam
  • ~humanista z powołania
    (2015-09-27 22:58)
    I tak łepek sprawie ukręcą, bo tego typu odkrycia burzą spokój leniwych pseudonaukowów, którym wydaje się, że wszystko już o przeszłości wiedzą. A tak naprawdę NIC prawie nie wiedzą i powtarzają wciąż te same banały, niszcząc każdego bardziej dociekliwego badacza - patrz zakazana archeologia.
  • ~Pongo
    (2015-09-27 13:42)
    serio, wypisuje się z bycia Polakiem. skoro moi krajanie pod takim artykułem jak ten piszą o imigrantach, Kaczyńskim i cholera wie czym jeszcze, ale samych bzdurach, to ja wolę być psem niż Polakiem.

    zasługujemy na wyginięcie, jesteśmy najdurniejszym narodem świata.
  • ~Japa
    (2015-09-26 17:29)
    Ludzie tej epoki musieli być kurduplowaci jak Kfafczyński. Dwa metry mur był dla nich wielki. Mnie się wydaje , że Prezes jest człowiekiem z tej epoki.
  • ~ko2006
    (2015-09-26 16:48)
    Ciesza takie odkrycia, miejmy nadzieje ze kiedys poznamy pelniejsza prawde o prehistorii naszych ziem. Dzieci ucza sie w szkole o Egipcie a nie maja pojecia o kulturze ceramiki sznurowej, i naczyń lejkowatych i zwiazkach z fascynującą kulturą jamneńską, powiązaniach ludów ziem polskich i litewskich ze starozytnym Iranem i Indiami (język Litewski najblizszy sanskrytowi), o tym ze właśnie w Polsce odkryto najstarszy dowód na istnienie pojazdu kołowego. Podobnie mam nadzieje ze kiedys ktos rzetelnie zweryfikuje podejrzana teorie że około V-VI wieku n.e. wszystkie starożytne ludy postanowiły sobie wywędrować a na ich miejsce osiedliły się tu istoty człekokształtne, czyli przyszli Polacy.
  • ~kto wynalazł koło
    (2015-09-25 23:53)
    Warto przyopmnieć, że tysiąc lat wcześniej w naszym regionie wynaleziono koło i wóz, o czym świadczą znaleziska w Bronocicach. Tymczasem Egipcjanie i Chińczycy poznali koło dopiero tysiąc lat później!
  • ~mazur
    (2015-09-25 21:23)
    Może doczekamy czasów ,że historię Polski i słowian opisze się w miarę rzetelny sposób.
    W jakiś sposób próbuje to przybliżyć Paweł Szydłowski ,może w tym coś jest.
  • ~opinia x
    (2015-09-25 18:59)
    A moze ktos prosze ja was "chrzescijan" czytal Biblie / Ksiege Rodzaju i o Potopie Boga Jahwe (to Jego Imie) ktora sprowadzil na grzeszy swiat i upadlych Aniolow,pozniej juz demonow??? Nawet piramidy nie budowali jakis Egipcjanie ale oni i ich synowie Nefilimowie (wzrostu okolo 4 m i ogromnej sily).Czytam wiec wiem,a historia nauczana w szkole to d.. i kamieni kupa! Pozdrawiam myslacych!
  • ~z ostatniej chwili
    (2015-09-25 17:58)
    Międzynarodowy Kongres Żydów zgłosił roszczenia do wszelkich kosztowności ukrytych w tych ruinach. Podobno zostały zrabowane Mojżeszowi przez starożytnych Greków.
  • ~Chato
    (2015-09-25 16:24)
    O,O,O,jakie jaja . Słowiańska Kultura jest porównywalna z Kulturą Basenu Morza Śródziemnego?A Nas uczono że Polska zaczęła się od Chrztu Polski 966 i Mieszka I.Bucha,cha,ha.Toć propaganda K.K. kwitła.
  • ~mmm
    (2015-09-25 14:34)
    Jak wyginęli? Poproszono ich, aby przyjęli imigrantów?
  • ~Quercus
    (2015-09-25 14:15)
    No,to może się w koncu doczekamy rehabilitacji Kadłubka który pisał o Kraku jako Greku. Nasze dzieje są juz dawno opisane ale nam skutecznie wmówiono że Slowianie to dzikusy co nagle wylonili się z lepianek na bagnach historii... Podziekowania dla Pana Marcina za fantastyczną robotę.
  • ~Popiel
    (2015-09-25 12:22)
    Czy doczekamy się odkrycia wśród nam współczesnych - reliktów "homo" z epoki kamienia łupanego. Nie trzeba geo-radarów ani dronów. Pływają po powierzchni życia jak "urobek" z szamba, w które wrzucono granat.

Może zainteresować Cię też:

  • Protestujący opuścili Sejm

    Protestujący opuścili Sejm. Ksiądz Lemański: Chciałem was przeprosić za milczenie Kościoła i obrzydliwe głosy jego niektórych przedstawicieli

  • BMW serii 5

    Schetyna sprawił sobie nowe BMW, a Kaczyński nie martwi się o benzynę. Który szef partii ma lepszą furę?

  • Pomnik na Placu Piłsudskiego

    Mężczyzna wdrapał się na pomnik smoleński? Policja odpowiada: Istnieje coś takiego jak fotomontaż

Zobacz więcej