• "Karpacki świat Bojków i Łemków", fot. Roman Reinfuss
  5
  73
  Młody chudy okularnik z wąsikiem, z plecakiem na plecach i aparatem fotograficznym na piersiach. Przez mieszkańców podkarpackich wiosek przyjmowany był z uśmiechem i pobłażaniem, ale także z pewną nieufnością - trochę jak turysta, trochę jak miastowy dziwak. Nie sprawiał wrażenia naukowca. Tymczasem on ze skrupulatnością etnografa uwieczniał świat, który za kilka lat miał odejść w niebyt. Nazywał się Roman Reinfuss. Zbiór jego najcenniejszych fotografii z pogranicza ukazał się w albumie "Karpacki świat Bojków i Łemków".
 • Płyta pamiątkowa poświęcona Kazimierzowi Leskiemu
  1
  554
  W mundurze generała Wehrmachtu i z podrobionymi dokumentami przemierzał Europę od Warszawy po Paryż. Niemcy nigdy go nie schwytali. Wpadł dopiero po wojnie, w ręce UB. Nie nazywał się co prawda Hans Kloss, a Kazimierz Leski, jednak jego życie prawdopodobnie zainspirowało twórców serialu „Stawka większa niż życie”.
 • Latający Cyrk Monty Pythona
  9
  78
  Od 40 lat ich żarty jednych bawią, a innych oburzają. Nagrali cztery filmy fabularne i tyle samo serii programu telewizyjnego, który przyniósł im sławę. Teraz do ich dorobku należy dołożyć również książkę „Monty Python. Autobiografia według Monty Pythona”. Choć w zasadzie to księga. Biblia każdego miłośnika absurdalnego poczucia humoru Pythonów.
 • Saddam Husajn z jedną z córek z pierwszego małżeństwa
  13
  22
  Czy skłonności do bycia psychopatą dziedziczy się wraz z genami? Historie dzieci dyktatorów, jakie przedstawiają w swojej najnowszej książce Jean-Christophe Brisard i Claude Quetel, pokazują, że często wystarczy psychopatyczny ojciec.
 • Pomnik poświęcony ofiarom mordu w Jedwabnem
  567
  22 tys.
  Książka "Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów" autorstwa dr. Mirosława Tryczyka opisuje bestialskie mordy, których dokonano nie tylko w Jedwabnem, ale też w kilkunastu innych miastach i wsiach Podlasia. W swoich badaniach autor korzystał m.in. z materiałów zgromadzonych w IPN, zeznań świadków zbrodni złożonych w śledztwach, materiałów radzieckich, niemieckich i instytutu Yad Vashem.
 • "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", Maria Fredro-Boniecka, Wiktor Krajewski
  60
  2 tys.
  Wanda miała ledwo 12 lat, kiedy widziała, jak Niemcy strzelają do kobiety z niemowlęciem na ręku. 16-letnia Zosia osiwiała, tak strasznym przeżyciem była dla niej wojna. Marysia nie skończyła jeszcze 18. roku życia, a miała za sobą udany zamach na szefa warszawskiej policji i SS. Wszystkie trafiły do powstania. Ich wspomnienia zawarli w książce „Łączniczki” Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski.
 • Rosyjscy przywódcy naszkicowani: Władimir Putin i Józef Stalin
  26
  153
  Kiedy usłyszał, jak Władimir Putin chwali Pakt Ribbentrop-Mołotow, który w 1939 roku doprowadził do wybuchu II wojny światowej i ataku na Polskę, postanowił, że swoją najnowszą książkę wyśle na Kreml –  z nadzieją, że może przeczyta ją Władimir Putin albo chociaż ktoś z jego bliskich doradców. Roger Moorhouse, brytyjski historyk i pisarz, przyznaje w rozmowie z dziennik.pl, że jest zaniepokojony rosyjską oficjalną interpretacją historii II wojny światowej. Jak podkreśla, w słowach prezydenta Rosji wyraźnie pobrzmiewa sowiecka propaganda...
 • Powstanie Warszawskie
  1
  "Miasto 44" Jana Komasy to pierwszy polski film zrealizowany z hollywoodzkim rozmachem. Część krytyków zarzuca reżyserowi, że fikcja i efekty specjalne zbyt często brały górę nad historią. Niezadowoleni widzowie powinni sięgnąć po album "Powstanie Warszawskie. Najważniejsze fotografie". Doktor Grzegorz Jasiński, historyk wojskowości zebrał w nim zdjęcia, które krok po kroku wprowadzają czytelnika w powstanie, od pierwszych pełnych słońca i euforii dni aż do ciemnej jak warszawski kanał czeluści klęski.
 • Od lewej: Kropka, Jaś i Terenia. Zdjęcie zrobione około rok przed pacyfikacją Soch (fot. archiwum autorki)
  34
  220
  Każda rodzina kryje w sobie jakieś tragiczne przeżycia, do których wraca się czasami półsłówkami i znaczącymi spojrzeniami. Bolesne wspomnienia potrafią przejść z pokolenia na pokolenie, odcisnąć się na nich jak stempel. Poetka i prozaiczka Anna Janko w książce „Mała Zagłada” rozprawia się z przeszłością, którą sama wciąż przeżywa. Tragedia jej matki, patrzącej na śmierć rodziców zamordowanych przez Niemców, wraca i nie daje spokoju.
 • "Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego", zbiory Archiwum Państwowego w Lublinie
  1
  Propaganda w Polsce przedwojennej kwitła. Plakaty wzywające do zwarcia szeregów przeciwko bolszewizmowi czy do popierania marszałka Józefa Piłsudskiego były nie tylko narzędziem agitacji, ale również codzienną sztuką ulicy. Kształtowały postawy polityczne, wpływały na nastroje społeczne, zachęcały do angażowania się w życie państwa, a nawet promowały zdrowy tryb życia. Archiwum Państwowe w Lublinie, w którego zbiorach znajduje się bogata kolekcja afiszy i druków ulotnych z wydawanych do 1939 roku, postanowiło podzielić się tymi skarbami. Tak powstał album "Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego". Prezentujemy niektóre z prac najlepszych polskich przedwojennych grafików, jakie można znaleźć w tej publikacji.
 • Anna Maria Anders w swojej autobiograficznej książce wspomina dzieciństwo w londyńskim domu
  6
  44
  O marzeniach, słabościach, rodzinie, polityce i piosenkach w domu generała Władysława Andersa opowiada jego córka. Anna Maria Anders w swojej autobiograficznej książce wspomina dzieciństwo w londyńskim domu.
 • Jurgen Roth "Tajne akta S"
  113
  54
  Ta książka jeszcze się nie ukazała, a już wywołała burzę. W Polsce będzie nosiła tytuł "Tajne akta S" i ma rzucić nowe światło na to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Jurgen Roth, niemiecki dziennikarz śledczy, jest podobno w posiadaniu materiałów Federalnej Służby Wywiadowczej, według których tupolew został zniszczony w wyniku zamachu. Miałby go przeprowadzić oddział rosyjskiego FSB.
 • Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron

  Łyżwiarka figurowa na igrzyskach w Pjongczang zaświeciła nagą piersią [FOTO]

 • Mercedes 220S

  Minister zdrowia właścicielem motoryzacyjnej perełki. Oto samochody nowych podwładnych Morawieckiego

 • Sejm. Ławy poselskie

  Sondaż IBRiS dla Onet: Nadal wygrywa PiS, nieoczekiwanie do gry wraca SLD. Nowoczesna poniżej progu

Zobacz więcej