• Alexander Macedoński
  12
  44
  O Aleksandrze Macedońskim od czasów starożytnych powstały niezliczone publikacje. Dr Maciej Milczanowski podchodzi jednak do wielkiego króla pod innym kątem. Sprawdza bowiem, jak taktyka i przywództwo człowieka, który podbił prawie cały znany świat przekłada się na tzw. strategię "Mission Command", którą dopiero w tym wieku zaczyna stosować amerykańska armia.
 • Adolf Hitler
  22
  9
  Czy Hitler był lewakiem? To pytanie odbiło się szerokim echem pod koniec wakacyjnego sezonu ogórkowego. Stało się tak za sprawą Piotra Zychowicza, wicenaczelnego "Do Rzeczy", który napisał w swoim tygodniku prowokacyjny tekst z taką właśnie tezą i okrasił to jeszcze mocną okładką. Zaintrygowany poszedłem tym tropem i przeczytałem wydaną właśnie książkę Zychowicza "Niemcy". Przeczytałem i nie żałuję.
 • Rafał Ziemkiewicz
  140
  1 tys.
  Kult, jakim po dziś otacza się marszałka Józefa Piłsudskiego, jest dla Polski szkodliwy. Piłsudski zniszczył młoda polską demokrację, przyczynił się do ugruntowania mitu zbrojnego zrywu narodu, zamiast kultu codziennej pracy - mówił Rafał Ziemkiewicz podczas promocji swojej książki o marszałku.
 • "Bradl". Komiks o przygodach Kazimierza Leskiego
  11
  54
  „Nazywam się Leski. Kazimierz Leski” – tak przedstawiałby się jeden z najlepszych polskich asów wojennego wywiadu, gdyby jego losy postanowił opisać Ian Fleming. Dziwne, że tego nie zrobił, bo życie Kazimierza Leskiego, pseudonim Bradl, było bardziej urozmaicone niż niejedna misja Jamesa Bonda. Właśnie wyszedł komiks o przygodach polskiego agenta.
 • Drut kolczasty
  45
  115
  Ta książka nie powinna się ukazać – takie zdanie widnieje na okładce „Małej zbrodni” Marka Łuszczyny. Nietrudno jednak odnieść wrażenie, że ukazuje się za późno.
 • Maria Iwanowna i mały Wowa Putin
  100
  538
  „Nieznane fakty dotyczące Władimira Putina” – taką zapowiedź na okładce książki „Wowa, Wołodia, Władimir” zamieszcza jej autorka, Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka i znawczyni problematyki rosyjskiej. Taka biografia raczej nie miałaby szans ukazać się w Rosji. Nie tylko dlatego, że dotyczy nie zawsze jasnych meandrów polityki prowadzących Władimira Putina na szczyt władzy. Także dlatego, że wyciąga na światło dzienne fakty, które rosyjski prezydent wolałby przemilczeć.
 • Czesław Kiszczak
  153
  319
  Służby specjalne PRL przygotowywały zamach na Adama Michnika. O szczegółach operacji „Truteń”, która miała zostać zrealizowana w ramach afery „Żelazo”, pisze Jerzy Diatłowicki w książce poświęconej Czesławowi Kiszczakowi. To jedna z tajemnic, jakie skrywała słynna „szafa Kiszczaka”, czyli prywatne archiwum generała.
 • Kadr z filmu "Krzyżacy"
  33
  16
  Henryk Sienkiewicz przedstawił w "Krzyżakach" poglądy na współczesną mu politykę władz Cesarstwa Niemieckiego wobec Polaków. Ta metoda opowiadania o historii musiała w pewnym stopniu naruszać ustalenia historyków – mówi prof. Henryk Samsonowicz z Instytutu Historycznego UW.
 • Prof. Jerzy Eisler
  31
  27
  O życiu codziennym Polaków w PRL, jak i o ówczesnych wydarzeniach politycznych, kulturalnych czy obyczajowych opowiada książka prof. Jerzego Eislera „Co nam zostało z tamtych lat. Dziedzictwo PRL”. Najważniejszą spuścizną tamtych czasów jesteśmy my sami - mówi autor.
 • Katyń. Cmentarz wojenny, na którym pochowani są polscy oficerowie zamordowani przez NKWD
  24
  344
  W Rosji wyszła drukiem książka historyka Nikity Pietrowa o enkawudzistach-wykonawcach zbrodni katyńskiej. Jest to oryginał pracy, która została przetłumaczona na polski i ukazała się w Polsce w zeszłym roku pod tytułem "Poczet katów katyńskich".
 • Prof. Jerzy Vetulani
  101
  3 tys.
  Prof. Jerzy Vetulani lubi prowokować i zawsze mówi to, co myśli. A że nie zawsze to, co mówi, wszystkim się podoba, to już niespecjalnie go obchodzi. Po przeczytaniu jego ostatniej książki można stwierdzić, że odwagi w wyrażaniu poglądów mu nie brakuje. „A w konopiach strach” to tytuł wywiadu-rzeki, w którym ten wybitny psychofarmakolog i neurobiolog próbuje odczarować społeczne odium strachu, jakim w Polsce otoczona jest marihuana.
 • Marek Miller, "Papież i generał"
  17
  18
  Impulsem do napisania tej książki stała się informacja opublikowana 10 lat temu w internecie, że generał Wojciech Jaruzelski będzie świadkiem w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Co ten człowiek Moskwy, walczący z Bogiem i Kościołem, może powiedzieć na temat świętości papieża? - zastanawiał się Marek Miller. Wtedy w jego reporterskiej duszy zakiełkowało drugie, a potem trzecie pytanie. Czy Jan Paweł II wpłynął na generała Jaruzelskiego w czasie ich prywatnej rozmowy w 1983 roku na Wawelu i przekonał do zniesienia stanu wojennego? Jak przebiegało to okryte tajemnicą spotkanie i czy ten zawsze oficjalny, sztywny jakby kij połknął towarzysz pierwszy sekretarz mógł rozmawiać ponad półtorej godziny z papieżem? Marek Miller postanowił znaleźć odpowiedzi na te nurtujące go pytania, co zaowocowało książką "Papież i generał". Książką niezwykłą, bo będącą zarówno reportażem, publikacją historyczną oraz... komiksem.
 • Adam Małysz

  Małysz nie przebierał w słowach. Ostro odpowiedział na groźby Ziobry

 • Plac Piłsudskiego w Warszawie

  Pomniki smoleńskie nie staną na pl. Piłsudskiego i Krakowskim Przedmieściu? "Samorząd nie wykazuje ani krzty dobrej woli"

 • Ryszard Czarnecki

  "Skandaliczne zachowanie". Zaiskrzyło w europarlamencie, Verhofstadt krytykuje Czarneckiego

Zobacz więcej