• Generał Karol Świerczewski
  72
  28
  Było kilka powodów rozbudowanego kultu Świerczewskiego w PRL. Cała jego kariera opierała się na służbie władzy sowieckiej i Armii Czerwonej – mówi dr Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego. 28 marca 1947 r. w zamachu pod Baligrodem zginął jeden z dowódców LWP, gen. Karol Świerczewski.
 • Generał Władysław Anders podczas inspekcji w polskiej szkole w Casarano we Włoszech w 1946 roku
  2
  3
  Dla blisko 120 tys. Polaków - dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy 75 lat temu ewakuowali się ze Związku Sowieckiego, gen. Władysław Anders był jak biblijny Mojżesz, który wyprowadził ich z domu niewoli - mówi szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.
 • Banknot 100 franków podrobiony przez Czesława Bojarskiego
  20
  1 tys.
  Działający we Francji Czesław Bojarski uważany jest za najwybitniejszego fałszerza banknotów wszech czasów - jego podróbki uchodzą za doskonałe i są kolekcjonerskim rarytasem. Bojarski jest jednym z bohaterów wydanej niedawno książki Patryka Pleskota "Przekręt",
 • Lech Wałęsa
  104
  66
  Były premier Jan Olszewski wspomina okoliczności wypłynięcia na początku lat 90. sprawy podejrzeń co do agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy. Jak przyznaje na łamach „Super Expressu”, zdecydował się powiadomić o tym ówczesnego prezydenta tuż przed jego podróżą do Moskwy, gdzie miała być podpisana umowa polsko-rosyjska, dotycząca między innymi opuszczenia Polski przez rosyjskie wojska.
 • Sławomir Cenckiewicz (z lewej) i Piotr Gonatrczyk (z prawej)
  16
  5
  Wojciech Jaruzelski miał predyspozycje psychologiczne do fałszowania swojej przeszłości. Ważna była również jego chęć zrobienia kariery – podkreśla dr Piotr Gontarczyk z IPN.
 • Adam Michnik w czasie rozprawy przed Sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego, 13 lipca 1984 roku
  39
  355
  List, jaki Adam Michnik osadzony w niesławnym areszcie śledczym przez ul. Rakowieckiej w Warszawie napisał do generała Czesława Kiszczaka, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych. Całość opublikował Jerzy Diatłowicki w książce "Człowiek honoru?", w dziennik.pl prezentujemy obszerny fragment dokumentu zachowanego w prywatnym archiwum generała.
 • Dzieci z warszawskiego getta (fot. Bundesarchiv, N 1576 Bild-003 / Herrmann, Ernst / CC-BY-SA 3.0)
  2
  140
  Normalny, ludzki odruch, żeby ratować drugiego człowieka, wtedy nie myślało się o konsekwencjach - tak o ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej mówi Wiktor Rogoziński, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, którego rodzina uratowała z Zagłady cztery osoby.
 • Józef Bandzo "Jastrząb"
  26
  21
  Józef Bandzo "Jastrząb" jeden z ostatnich żołnierzy 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, podkomendny mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", nie żyje - podał PAP Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
 • Monika Rogozińska i K2 w tle. lipiec 2004
  7
  18
  "Musimy poszukiwać i pilnować prawdy o przeszłości! Jej nieznajomość ma ogromny wpływ na obecne zachowania. Polacy, nie znając historii, nie doceniają siebie. Pełni kompleksów wpatrują się bezkrytycznie w Zachód, który bezkarnie wykorzystuje polską dzielność, bezinteresowność, pracowitość, kreatywność, cierpliwość. Polacy uwierzyli, że wszystko, co z tamtego kierunku idzie, jest dobre i uczciwe, bo prowadzi do dobrobytu obywateli. Pozwoliliśmy na skolonizowanie Polski, wyprzedaż za bezcen majątku i drenaż" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Monika Rogozińska.
 • Powstanie Warszawskie 1944
  4
  37
  Powstanie warszawskie nie miało żadnych szans, nie mogło poprawić sytuacji Armii Krajowej i całego kraju. Z drugiej strony było niezwykłym wyrazem bohaterstwa i poświęcenia polskiej młodzieży – przyznaje Zygmunt Głuszek „Victor”, uczestnik powstania, najmłodszy instruktor Szarych Szeregów.
 • Major Lech Tryuk, w 1944 roku harcerz i żołnierz AK Zgrupowania „Róg”
  11
  21
  Walczył na Starym Mieście, kanałami przeszedł do Śródmieścia, pomagał utrzymać przyczółek na Czerniakowie, przepłynął Wisłę i dołączył do „kościuszkowców”. Z nimi dotarł do Berlina. Był dwukrotnie ranny. Pierwszy raz w Powstaniu. Drugi raz w Berlinie. Major Lech Tryuk, w 1944 roku harcerz i żołnierz AK Zgrupowania „Róg”.
 • Alina Janowska
  13
  478
  "Zobaczyłam Niemców schodzących według mnie na jakiejś zewnętrznej - to mogło być ze sznurów zrobione - drabinie, wzdłuż, w skos ściany. Z wysokości może pierwszego piętra schodzili z rękami do tyłu i dalej szli już po prostym" - tak moment zdobycia przez powstańców budynku PAST-y zapamiętała aktorka Alina Janowska. Jej relacja znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.