• Lech Wałęsa
  104
  66
  Były premier Jan Olszewski wspomina okoliczności wypłynięcia na początku lat 90. sprawy podejrzeń co do agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy. Jak przyznaje na łamach „Super Expressu”, zdecydował się powiadomić o tym ówczesnego prezydenta tuż przed jego podróżą do Moskwy, gdzie miała być podpisana umowa polsko-rosyjska, dotycząca między innymi opuszczenia Polski przez rosyjskie wojska.
 • Sławomir Cenckiewicz (z lewej) i Piotr Gonatrczyk (z prawej)
  16
  5
  Wojciech Jaruzelski miał predyspozycje psychologiczne do fałszowania swojej przeszłości. Ważna była również jego chęć zrobienia kariery – podkreśla dr Piotr Gontarczyk z IPN.
 • Adam Michnik w czasie rozprawy przed Sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego, 13 lipca 1984 roku
  39
  355
  List, jaki Adam Michnik osadzony w niesławnym areszcie śledczym przez ul. Rakowieckiej w Warszawie napisał do generała Czesława Kiszczaka, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych. Całość opublikował Jerzy Diatłowicki w książce "Człowiek honoru?", w dziennik.pl prezentujemy obszerny fragment dokumentu zachowanego w prywatnym archiwum generała.
 • Dzieci z warszawskiego getta (fot. Bundesarchiv, N 1576 Bild-003 / Herrmann, Ernst / CC-BY-SA 3.0)
  2
  140
  Normalny, ludzki odruch, żeby ratować drugiego człowieka, wtedy nie myślało się o konsekwencjach - tak o ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej mówi Wiktor Rogoziński, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, którego rodzina uratowała z Zagłady cztery osoby.
 • Józef Bandzo "Jastrząb"
  26
  21
  Józef Bandzo "Jastrząb" jeden z ostatnich żołnierzy 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, podkomendny mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", nie żyje - podał PAP Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
 • Monika Rogozińska i K2 w tle. lipiec 2004
  7
  18
  "Musimy poszukiwać i pilnować prawdy o przeszłości! Jej nieznajomość ma ogromny wpływ na obecne zachowania. Polacy, nie znając historii, nie doceniają siebie. Pełni kompleksów wpatrują się bezkrytycznie w Zachód, który bezkarnie wykorzystuje polską dzielność, bezinteresowność, pracowitość, kreatywność, cierpliwość. Polacy uwierzyli, że wszystko, co z tamtego kierunku idzie, jest dobre i uczciwe, bo prowadzi do dobrobytu obywateli. Pozwoliliśmy na skolonizowanie Polski, wyprzedaż za bezcen majątku i drenaż" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Monika Rogozińska.
 • Powstanie Warszawskie 1944
  4
  38
  Powstanie warszawskie nie miało żadnych szans, nie mogło poprawić sytuacji Armii Krajowej i całego kraju. Z drugiej strony było niezwykłym wyrazem bohaterstwa i poświęcenia polskiej młodzieży – przyznaje Zygmunt Głuszek „Victor”, uczestnik powstania, najmłodszy instruktor Szarych Szeregów.
 • Major Lech Tryuk, w 1944 roku harcerz i żołnierz AK Zgrupowania „Róg”
  11
  21
  Walczył na Starym Mieście, kanałami przeszedł do Śródmieścia, pomagał utrzymać przyczółek na Czerniakowie, przepłynął Wisłę i dołączył do „kościuszkowców”. Z nimi dotarł do Berlina. Był dwukrotnie ranny. Pierwszy raz w Powstaniu. Drugi raz w Berlinie. Major Lech Tryuk, w 1944 roku harcerz i żołnierz AK Zgrupowania „Róg”.
 • Alina Janowska
  13
  478
  "Zobaczyłam Niemców schodzących według mnie na jakiejś zewnętrznej - to mogło być ze sznurów zrobione - drabinie, wzdłuż, w skos ściany. Z wysokości może pierwszego piętra schodzili z rękami do tyłu i dalej szli już po prostym" - tak moment zdobycia przez powstańców budynku PAST-y zapamiętała aktorka Alina Janowska. Jej relacja znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Prof. Witold Kieżun
  74
  260
  Jego uśmiechnięte zdjęcie ze zdobyczną bronią na piersiach jest jedną z ikon Powstania Warszawskiego. Ekonomista profesor Witold Kieżun, używający Armii Krajowej pseudonimu Wypad, wspomina walki sprzed 70 lat. Jednym z tragicznych momentów z jego wspomnień jest niemiecki atak, w którym nacierający zasłaniali się cywilami. Pędzili przed czołgami mężczyzn, kobiety... Relacja prof. Kieżuna znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Teresa Łatyńska
  23
  322
  13 sierpnia 1944 roku to wyjątkowo tragiczny dzień Powstania Warszawskiego. W eksplozji niemieckiego "czołgu pułapki" zginęło ponad 300 osób, w większości cywilów, kobiet i dzieci, a kilkaset kolejnych osób zostało rannych. Masakrę przy ulicy Kilińskiego przeżyła Teresa Łatyńska, sanitariuszka Armii Krajowej, pseudonim Teresa. Jej relację zamieściła Anna Herbich w książce "Dziewczyny z Powstania".
 • Generał Zbigniew Ścibor-Rylski
  46
  172
  "3 września dostajemy rozkaz pójścia na Czerniaków. My jedni z pierwszych z „Radosławem”, z 3 na 4 w nocy, przez plac Trzech Krzyży, wcześniej przez barykadę, Alejami Jerozolimskimi przeszliśmy. Pamiętam, że plac Trzech Krzyży był bardzo zniszczony, gruzy, blachy. Jeszcze był rów wzdłuż Książęcej" - wspomina generał Zbigniew Ścibor-Rylski, pseudonim Motyl, w czasie Powstania Warszawskiego major Armii Krajowej, żołnierz batalionu "Czata 49" zgrupowania "Radosław". Jego relacja znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Marek Migalski

  Migalski: Prawie 70-letni kawaler wraz z grupą księży oraz bandą związkowców uznał, że wie lepiej, jak mam spędzać niedziele

 • Sklep

  WP: Poseł PiS głosował za zakazem handlu, a jego żona otworzyła w niedzielę sklep. Teraz ma urzędników na karku

 • Aleksander Kwaśniewski

  Kwaśniewski i Kalisz kontra tygodnik "Do Rzeczy". Jest pierwszy wyrok za taśmy

Zobacz więcej