• Samuel Willenberg
  6
  24
  Zmarł Samuel Willenberg, ochotnik 1939 roku, uczestnik buntu w Treblince w 1943-cim, powstaniec warszawski, rzeźbiarz. Po wojnie wyemigrował do Izraela, jednak w 1994 na powrót przyjął polskie obywatelstwo.
 • Gdynia. 17 grudnia 1970 roku. Ulicą Świętojańską demonstranci niosą na drzwiach zwłoki Zbigniewa Godlewskiego, który zginął w okolicy przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia
  91
  76
  Niewykluczone, że dokumenty zabrane przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej z domu zmarłego niedawno generała Czesława Kiszczaka uzupełnią dość skąpą wiedzę na temat działalności chyba najbardziej znanego tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa. Co do tej pory wiadomo o działaniach, jakie na polecenie SB w latach 70. podejmował TW „Bolek”?
 • Uroczystości pogrzebowe Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej
  7
  5
  Dziś odbyło się ostatnie pożegnanie Marii Stypułkowskiej - Chojeckiej pseudonim "Kama". Legendarna łączniczka batalionu Parasol spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
 • MARIA STYPUŁKOWSKA-CHOJECKA, łączniczka i sanitariuszka AK spoczęła na Powązkach
  7
  45
  Maria Stypułkowska-Chojecka zapisała bohaterską kartę w najnowszych dziejach Polski. W czasie okupacji niemieckiej, pod pseudonimem Kama, brała udział w siedmiu akcjach bojowych polskiego podziemia. Była łączniczką w grupie likwidacyjnej batalionu "Parasol" Armii Krajowej. Uczestniczyła w udanym zamachu na "kata Warszawy", szefa warszawskiej policji i SS Franza Kutscherę. Walczyła w Powstaniu Warszawskim. Dziś spoczęła na Powązkach.
 • Maria Stypułkowska-Chojecka, pseudonim Kama (w środku), w czasie Powstania Warszawskiego. Wraz z drugą sanitariuszką opatruje rannego żołnierza AK z batalionu "Parasol". Ranny to Krzysztof Palester, pseudonim Krzych. Zdjęcie wykonane przy barykadzie na ulicy Wareckiej, przy Nowym Świecie
  3
  1
  Prezydent przyznał Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej jedno z najwyższych polskich odznaczeń. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymała dziś "Kama".
 • Michał Wysocki
  17
  84
  Chciałem się zabić, zresztą próbowałem nieraz. Głodowałem ponad 50 dni. Pilnowali mnie bardzo. Byłem ich – Kiszczaka, Jaruzelskiego, Urbana, Milewskiego – ostatnią deską ratunku.
 • Tadeusz Zawadzki "Zośka" (fot. autor nieznany)
  860
  Harcmistrz, dowódca warszawskich grup szturmowych Szarych Szeregów, podporucznik Armii Krajowej. 95 lat temu, 24 stycznia 1921 roku, urodził się Tadeusz Zawadzki, pseudonim "Zośka", jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Zginął 20 sierpnia 1943 roku podczas ataku na posterunek niemieckiej straży granicznej w Sieczychach koło Wyszkowa. Miał 22 lata. 
 • Kornel Morawiecki w 1990 roku, w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi
  247
  4 tys.
  Młodzi działacze porównywali szefa Solidarności Walczącej do generała Armii Krajowej. „Czułem się, jakbym spotkał Grota-Roweckiego” – opowiadał jeden z nich. Kornel Morawiecki w latach 80. był legendą nie tylko na Dolnym Śląsku. Ukrywał się przed esbekami, spiskował, organizował akcje bojowe. Gdyby komunizm potrwał dłużej, pewnie przygotowałby zbrojne powstanie. Choć od tego czasu minęło kilkadziesiąt lat, Morawiecki zmienił się niewiele.
 • Obrady Okrągłego Stołu w 1989 roku. Osiągnięcie porozumienia i symboliczny uścisk dłoni wicepremiera Czesława Kiszczaka i przewodniczącego Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Solidarność Lecha Wałęsy
  57
  34
  Do końca przekonywał, że został niesłusznie skazany za wprowadzenie stanu wojennego. "Tej Polsce służyłem najlepiej, jak umiałem" - przekonywał generał Czesław Kiszczak w jednym z wywiadów. "Stan wojenny uchronił Polskę przed rozpadem państwa, ruiną gospodarki, walkami wewnętrznymi oraz interwencją Układu Warszawskiego" - twierdził były szef MSW i bliski współpracownik generała Wojciecha Jaruzelskiego. Zmarł 5 listopada 2015 roku, w wieku 90 lat, po długiej i ciężkiej chorobie.
 • Claus von Stauffenberg podczas służby w 17. pułku kawalerii w Bambergu, 1926 rok (fot. Bundesarchiv, Bild 183-C0716-0046-003 / CC-BY-SA)
  15
  36
  Czy Bronisław Komorowski powinien wziąć udział w uroczystościach upamiętniających niemieckiego oficera, Clausa von Stauffenberga, który walczył przeciwko Polsce i nie krył się nigdy ze swoimi antysemickimi poglądami? Głos w tej sprawie zabrał prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta i historyk z wykształcenia.
 • Jan Bloch / www.ppl.nl/100years
  6
  56
  Był pierwszym polskim kandydatem do pokojowej nagrody Nobla, królem kolei żelaznych, naukowcem-samoukiem. Dzisiaj nazwisko Jana Gotliba Blocha bardziej znane jest za granicą niż w Polsce. Szkoda, bo zmarły ponad 100 lat temu przemysłowiec był postacią wielkiego formatu.
 • POGRZEB JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO. TŁUMY ŻEGNAŁY MARSZAŁKA W WARSZAWIE
  16
  9
  W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło w sumie 250 tysięcy osób. W kondukcie szły delegacje 16 krajów. Hołd zmarłemu oddali przywódcy najważniejszych państw, w tym Adolf Hitler, Benito Mussolini i japoński cesarz Hirohito. Gdy składano trumnę do wawelskiej krypty, rozbrzmiał dzwon Zygmunt. Cała Polska zamarła na trzy minuty, a działa ustawione na Wawelu oddały 101 salw. Tak w maju 1935 roku został pożegnany marszałek Józef Piłsudski.
 • Józef Leśniak

  Polityk PiS uderzony przez posła PO. Jest decyzja prokuratury

 • Taniec Putina i szefowej MSZ Austrii

  Putin wśród gości na ślubie szefowej MSZ Austrii. Tak rosyjski prezydent brylował na parkiecie [GALERIA]

 • Amazon Echo Dot

  "Byłam na granicy ataku serca". Powinniśmy przyglądać się Amazonowi jak najuważniej

Zobacz więcej