• Smolik
  13
  Zanim dzieło trafiło do dystrybucji dało się wyczuć delikatny dystans. Jak to, kolejny raz o powstaniu? Czy nie będzie nudno? Czy nie będzie za dużo patosu? Czy będzie dobrze muzycznie? Odetchnijcie z ulgą i posłuchajcie.
 • Roman Giertych
  25
  "IPN powinien zachować się z rozsądkiem. Mamy do czynienia z wielkim bohaterem; czy chcemy go plugawić tylko dlatego, że jakiś czas temu wypowiadał się przeciwko PiS? Wara tym, którzy próbują się wmieszać pomiędzy tych bohaterów" - w ten sposób były wicepremier Roman Giertych odniósł się do sporu wokół obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
 • Zdewastowany grób Bolesława Bieruta
  91
  255
  Dwóch mężczyzn podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego zdewastowało grób Bolesława Bieruta na Powązkach. Sprawców ujęła policja. W sprawie zainterweniował minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, który nakazał natychmiastowe zwolnienie wandali. 
 • Major Lech Tryuk, w 1944 roku harcerz i żołnierz AK Zgrupowania „Róg”
  11
  21
  Walczył na Starym Mieście, kanałami przeszedł do Śródmieścia, pomagał utrzymać przyczółek na Czerniakowie, przepłynął Wisłę i dołączył do „kościuszkowców”. Z nimi dotarł do Berlina. Był dwukrotnie ranny. Pierwszy raz w Powstaniu. Drugi raz w Berlinie. Major Lech Tryuk, w 1944 roku harcerz i żołnierz AK Zgrupowania „Róg”.
 • Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed pomnikiem "Polegli Niepokonani 1939-1945" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli
  23
  3
  Warszawiacy nie mają żalu do swoich powstańców; wiedzą, że chcieli oni pięknej, wolnej Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy w 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.
 • Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski
  100
  381
  "Obecnie faworyzowana jest nazwą Żołnierze Wyklęci ta część żołnierzy kontynuujących bezsensowną walkę i ginących bez rozkazu, podczas gdy piętnowani byli wszyscy byli żołnierze Armii Krajowej" - przypomniał przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. Czczono tam 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • Oni tłumili Powstanie Warszawskie. Zbrodniarze, których nie dosięgła sprawiedliwość
  57
  26
  Bezkarni, wielu z nich dożyło swoich dni w spokoju. Kaci Warszawy odpowiedzialni za zbrodnie popełnione w czasie Powstania Warszawskiego nigdy nie stanęli za swoje czyny przed sądem. Niestety, niekiedy dlatego, że byli zbyt cenni dla aliantów...
 • Powstanie Warszawskie. Pomnik na placu Krasińskich w Warszawie
  13
  8
  Marszałek Sejmu nadaje Powstaniu Warszawskiemu nowy wymiar. "Przyniosło wspaniałe skutki po latach. Stało się fundamentem naszej polskości, pokazało współczesny wymiar naszego republikanizmu" - wyliczał Marek Kuchciński podczas uroczystości w Warszawie. Jak dodał, uchroniło również Zachód Europy przed komunizmem.
 • Kinga Rusin
  14
  1
  Kinga Rusin zaapelowała o godne upamiętnienie bohaterów powstania warszawskiego. Jako wnuczka jednego z nich przypomina, że powstańcom należy się szacunek i podziw, a nie polityczne spory.
 • Alina Janowska
  13
  478
  "Zobaczyłam Niemców schodzących według mnie na jakiejś zewnętrznej - to mogło być ze sznurów zrobione - drabinie, wzdłuż, w skos ściany. Z wysokości może pierwszego piętra schodzili z rękami do tyłu i dalej szli już po prostym" - tak moment zdobycia przez powstańców budynku PAST-y zapamiętała aktorka Alina Janowska. Jej relacja znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Prof. Witold Kieżun
  74
  260
  Jego uśmiechnięte zdjęcie ze zdobyczną bronią na piersiach jest jedną z ikon Powstania Warszawskiego. Ekonomista profesor Witold Kieżun, używający Armii Krajowej pseudonimu Wypad, wspomina walki sprzed 70 lat. Jednym z tragicznych momentów z jego wspomnień jest niemiecki atak, w którym nacierający zasłaniali się cywilami. Pędzili przed czołgami mężczyzn, kobiety... Relacja prof. Kieżuna znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Teresa Łatyńska
  23
  322
  13 sierpnia 1944 roku to wyjątkowo tragiczny dzień Powstania Warszawskiego. W eksplozji niemieckiego "czołgu pułapki" zginęło ponad 300 osób, w większości cywilów, kobiet i dzieci, a kilkaset kolejnych osób zostało rannych. Masakrę przy ulicy Kilińskiego przeżyła Teresa Łatyńska, sanitariuszka Armii Krajowej, pseudonim Teresa. Jej relację zamieściła Anna Herbich w książce "Dziewczyny z Powstania".
 • Wpadka dziennikarki TVN24

  Po mundialowej wpadce z hat-trickiem w TVN24 prezenterka i wydawca programu ukarani

 • Kolumbia - Japonia

  Japonia nie będzie chłopcem do bicia. Kolumbia była faworytem, ale przegrała

 • Komunia

  "Zostawmy to. Porażka jakaś". Tak ksiądz skrytykował pomyłkę chłopca podczas pierwszej komunii

Zobacz więcej