• 13 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego. Od lewej: Kazimierz Stamirowski, Marian Żebrowski, Gustaw Orlicz-Dreszer, Józef Piłsudski, Władysław Jaroszewicz i Michał Galiński
  6
  1
  Bitwa Warszawska stoczona w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej była nie tylko starciem dwóch krajów, ale również starciem demokracji z totalitaryzmem, który zakładał panowanie nad światem - przyznaje prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
 • Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski
  98
  320
  "Obecnie faworyzowana jest nazwą Żołnierze Wyklęci ta część żołnierzy kontynuujących bezsensowną walkę i ginących bez rozkazu, podczas gdy piętnowani byli wszyscy byli żołnierze Armii Krajowej" - przypomniał przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. Czczono tam 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • Powstanie Warszawskie 1944 Wola spacer śladami Powstania Warszawskiego
  12
  81
  Odpowiedzialni za rzeź Woli nigdy nie zostali ukarani, a główny kat - Gruppenführer SS Heinrich Friedrich "Heinz" Reinefarth - po wojnie przez kilkanaście lat był burmistrzem znanego kurortu Westerland na wyspie Sylt w Szlezwiku-Holsztynie, posłem do lokalnego Landtagu i cenionym prawnikiem.
 • Mężczyzna z karabinem
  1
  2
  Ponieważ poddani cara żyli pod panowaniem despoty, wyrosła idea, by na tyranię odpowiedzieć terrorem. I okazała się najpopularniejszym rosyjskim towarem eksportowym.
 • Moment zamachu na Jana Pawła II
  6
  5
  Mehmet Ali Agca nie działał sam, a jego szaleństwo to mit wykreowany przez komunistyczne służby - wyjaśnia prokurator IPN Michał Skwara, prowadzący w latach 2006-2014 śledztwo ws. zamachu na Jana Pawła II. Za próbą zabójstwa papieża stał wywiad bułgarski, prawdopodobnie inspirowany przez KGB - podkreślił.
 • Akt przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Konfederacji Targowickiej, 24 lipca 1792 roku
  18
  54
  Choć od podpisania aktu założenia konfederacji targowickiej minęło ponad 220 lat, wydarzenie to budzi kontrowersje do dziś. Zwłaszcza robiące ostatnio karierę określenie „Targowica”, którym – naprzemiennie z obelgą „zdrajcy Polski” – chętnie obrzucają się politycy. Tylko kto jest tu zdrajcą, kto patriotą?
 • Tajne więzienie NKWD w Warszawie
  10
  4
  11 listopada 2000 roku niepozorna Willa Jasny Dom ujawniła swoją mroczną tajemnicę. Właściciele kamienicy odkryli w piwnicach wyryte na ścianach napisy. Nazwiska, daty, niepokojące świadectwa przetrzymywanych tu ludzi. Okazało się, że w tych murach mieściło się tajne więzienie NKWD. Rosjanie założyli je w styczniu 1945 roku. Trzymali w nim żołnierzy AK, działaczy podziemia niepodległościowego. Tutaj siedział generał August Emil Fieldorf "Nil", zastępca komendanta głównego Armii Krajowej. Tutaj prawdopodobnie był więziony rotmistrz Witold Pilecki...
 • ZABÓJSTWO OLOFA PALME
  2
  Tragedia, która dla szwedzkiego społeczeństwa była tym, czym katastrofa smoleńska dla polskiego. Zabójstwo premiera w centrum Sztokholmu. Olof Palme zginął od strzałów z bliskiej odległości. Do dziś nie wiadomo, kto był zamachowcem. W tej sprawie jest więcej pytań niż odpowiedzi...
 • Konferencja zorganizowana przez Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania "Żołnierzy Wyklętych", 25 lutego w Sejmie
  10
  379
  1 marca po raz szósty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
 • 20 sierpnia 1942 roku gen. Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End dekoruje krzyżem Virtuti Militari por. „Kawę”, Michała Fijałkę; w ubraniach cywilnych stoją cichociemni przygotowani do misji: (od lewej) kpt. dypl. Wincenty Ściegienny „Las”, kpt. Bolesław Kontrym „Żmudzin”, por. Tadeusz Gaworski „Lawina” i por. Franciszek Rybka „Kula” (fot. aut. nieznany - Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 37-552-3)
  1
  7
  Blisko 75 lat temu z Wielkiej Brytanii wystartował samolot z pierwszą ekipą cichociemnych, którzy zostali zrzuceni na terenie okupowanej Polski. W sumie do grudnia 1944 roku drogą lotniczą wysłano do kraju 316 polskich żołnierzy i 28 kurierów.
 • Mecz Polska-Anglia na Wembley. 17 października 1973 r.
  11
  22
  17 października 1973 roku o godz. 19:45 na stadionie Wembley rozległ się gwizdek sędziego i rozpoczął się mecz, którego angielscy kibice nie mogą wybaczyć Polakom do dziś. Upokarzający Anglików remis 1:1 Polakom dał awans na Mistrzostwa Świata. Upokorzenie było podwójne, ponieważ poprzednie spotkanie, rozegrane na boisku w Chorzowie, "Lwy Albionu" przegrały. Sromotnie. 2:0.
 • Fotografia-symbol krwawej pacyfikacji demonstracji solidarnościowej w Lubinie z 31 sierpnia 1982 roku. Postrzelony w głowę, umierający Michał Adamowicz, niesiony przez kolegów
  15
  360
  „Panie, fotografuj pan to skurwysyństwo!” – rzucił jakiś mężczyzna, uciekając w tłumie przed szarżującymi zomowcami. Krzysztof Raczkowiak przyłożył aparat do oka. Kiedy potem wywoływał to zdjęcie, mocniej drgnęło mu serce. Zrozumiał, czego stał się świadkiem.