• Mecz Polska-Anglia na Wembley. 17 października 1973 r.
  11
  22
  17 października 1973 roku o godz. 19:45 na stadionie Wembley rozległ się gwizdek sędziego i rozpoczął się mecz, którego angielscy kibice nie mogą wybaczyć Polakom do dziś. Upokarzający Anglików remis 1:1 Polakom dał awans na Mistrzostwa Świata. Upokorzenie było podwójne, ponieważ poprzednie spotkanie, rozegrane na boisku w Chorzowie, "Lwy Albionu" przegrały. Sromotnie. 2:0.
 • Fotografia-symbol krwawej pacyfikacji demonstracji solidarnościowej w Lubinie z 31 sierpnia 1982 roku. Postrzelony w głowę, umierający Michał Adamowicz, niesiony przez kolegów
  15
  360
  „Panie, fotografuj pan to skurwysyństwo!” – rzucił jakiś mężczyzna, uciekając w tłumie przed szarżującymi zomowcami. Krzysztof Raczkowiak przyłożył aparat do oka. Kiedy potem wywoływał to zdjęcie, mocniej drgnęło mu serce. Zrozumiał, czego stał się świadkiem.
 • Publiczność na trybunach Stadionu X-lecia w Warszawie.
  8
  10
  To święto wyparło w PRL obchody 3 Maja. 22 lipca stał się bowiem w komunistycznej Polsce jedną z najważniejszych państwowych uroczystości. To wtedy oddawano do użytku nowe zakłady czy obiekty użyteczności publicznej, a wszystkiemu towarzyszyły akademie i defilady. Oto zdjęcia pokazujące, jak wyglądały obchody tego dnia w PRL.
 • Adolf Hitler wśród współpracowników
  26
  Próbę zgładzenia Hitlera zorganizowała grupa jego przeciwników, oficerów Wehrmachtu, na czele z Carlem Friedrichem Goerdelerem i marszałkiem Erwinem Witzlebenem. Wykonawcą zamachu został pułkownik Claus von Stauffenberg. Właśnie mija 71 lat od tego wydarzenia.
 • ORADOUR-SUR-GLANE. ŚWIADECTWO OKRUCIEŃSTWA WOJNY
  27
  4 tys.
  To miała być kara za zabicie niemieckiego oficera. Żołnierze SS wymordowali niemal wszystkich mieszkańców Oradour-sur-Glane. Przeżyło tylko kilka osób. Ruiny miasteczka pozostawiono ku przestrodze, by przypominały, do czego zdolne są narody opętane wojną.
 • Fundacja "From The Depths" prowadzi poszukiwania macew w całej Polsce
  4
  W przedwojennej Polsce istniało ponad 1200 cmentarzy żydowskich. Do dziś przetrwało niewiele. Kirkuty zarastają chaszczami, są zrównywane z ziemią, zamieniane na parkingi i place budów, macewy stojące niegdyś na grobach można znaleźć w miejscach, w których znaleźć się nigdy nie powinny. Kamienne płyty zamienia się w chodniki, krawężniki, wmurowuje się w ściany, przerabia na przedmioty codziennego użytku. Fundacja "From The Depths" w ramach akcji "Projekt Matzeva" prowadzi poszukiwania żydowskich nagrobków w całej Polsce. Jej celem jest godne potraktowanie macew i upamiętnienie każdej osoby, której grób został zbezczeszczony. Jak opowiada w rozmowie z dziennik.pl założyciel fundacji Jonny Daniels, czasem aż trudno uwierzyć, gdzie po holokauście trafiały macewy i w jaki sposób były wykorzystywane...
 • Dzień Legionisty SS na Łotwie
  34
  2
  Dzień Legionisty obchodzony jest na Łotwie od 1998 roku i z roku na rok wywołuje kontrowersje. Wszystko przez to, że jest to święto żołnierzy łotewskich służących w czasie II wojny światowej w SS. Na uroczystościach pojawiają się weterani tej niesławnej nazistowskiej jednostki. Łotewscy nacjonaliści traktują ich jak bohaterów.
 • Plenerowe widowisko zatytułowane "Na nieludzką ziemię..." zorganizowano w Przemyślu, 28 lutego 2010 roku, w 70. rocznicę pierwszych wywózek Polaków na Sybir w 1940 roku
  21
  767
  Przyszli nad ranem, wywieźli w nieznane. 75 lat temu rozpoczęły się deportacje ludności polskiej z Kresów, zajętych przez Związek Radziecki. W czterech falach deportacji Sowieci wysiedlili z Kresów kilkaset tysięcy Polaków. Wielu z przesiedlonych nigdy nie wróciło do kraju, umierając w łagrach z powodu mrozów czy niewolniczej pracy. Liczbę polskich ofiar przesiedleń trudno jest określić, szacuje się, że było to od 320 tysięcy do miliona 350 tysięcy.
 • Auschwitz
  3
  19
  Najważniejsi w czasie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu będą byli więźniowie, a nie politycy - mówi IAR Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz-Birkenau. W czasie uroczystości przed bramą dawnego obozu w Brzezińce, pojawi się około 250-300 osób, które przeżyły piekło w nazistowskim obozie zagłady.
 • Berlin
  3
  4
  Niemiecka Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, która przygotowuje w Berlinie wystawę na temat powojennych wysiedleń, będzie miała nowego dyrektora.
 • Rekonstrukcja bitwy pod Limanową z 1914 roku
  5
  Porównywalna do bitwy pod Marną, choć o wiele mniej od niej znana. Bitwę pod Limanową sprzed 100 lat odtworzyły grupy rekonstruktorów na wzgórzu Jabłoniec koło Limanowej. Trzeba przyznać, że bardzo realistycznie. Były nawet walki wręcz i dobijanie rannych.
 • Józef Stalin ogłasza stan wojny z Niemcami. "Komsomolskaja Prawda" z 24 czerwca 1941 roku
  34
  19
  Rosja upubliczniła archiwalne dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego. Jak tłumaczy w rozmowie z "Rossijskoj Gazietoj" szef Federalnej Agencji Archiwów, "z ujawnionych materiałów wynika, jaki był stosunek władz ZSRR do warszawskiego zrywu". W opinii Andrieja Artizowa, opublikowane dokumenty powinny zostać wystawione w Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Prawo jazdy i pieniądze

  Uwaga kierowcy! TK ogłosił wyrok w sprawie obowiązkowej wymiany prawa jazdy

 • Policja odebrała 200 mierników prędkości LTI 20/20 TruCam

  Policjanci drogówki dostali 200 nowych laserowych mierników prędkości. "O dyskusji nie ma mowy"

 • Śmigłowiec caracal w akcji

  Ekspert tłumaczy, dlaczego caracale francuskiej armii są drogie

Zobacz więcej