• Radiostacja w Gliwicach
  5
  6
  Adolf Hitler wszystko dokładnie zaplanował. Sprytna prowokacja miała przekonać Zachód, że to Polacy rozpoczęli wojnę. Głównym punktem tajnego planu był atak radiostację w Gliwicach. Wszystko rozegrało się 31 sierpnia 1939 roku wieczorem.
 • Podpisanie traktatu w Związku Radzieckim
  14
  25
  75 lat temu uzgodniono szczegóły rozbioru Polski. W Moskwie 23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Radzieckiego zawarli porozumienie i podzieli terytorium naszego kraju.
 • Joachim von Ribbentrop
  29
  6
  Ten pakt oficjalnie był układem o nieagresji między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Jednak jego tajny aneks przypieczętował los Polski i dzielił Europę Wschodnią między dwóch dyktatorów. Dzięki temu dokumentowi Hitler mógł bezkarnie zaatakować Polskę.
 • Inwazja na Czechosłowację: Zabici i ranni w centrum Pragi
  61
  183
  "Operacja Dunaj", czyli inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację ruszyła w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. W najeździe na naszych południowych sąsiadów brało udział 28,6 tysiąca polskich żołnierzy. Ogółem w operacji wzięło udział od 175 tys. do 500 tys. żołnierzy państw Układu Warszawskiego: radzieckich, bułgarskich, NRD i węgierskich. Zaniepokojenie w Związku Radzieckim i państwach z nim związanych wywołały wydarzenia, jakie miały miejsce wiosną 1968 roku w Czechosłowacji oraz polityka "socjalizmu z ludzką twarzą". Bilans związanych z interwencją strat to 94 ofiary śmiertelne, z tego 53 osoby zostały zastrzelone z broni palnej, 38 zginęło w wypadkach pod kołami transporterów lub gąsienicami czołgów, a trzy osoby utraciły życie w inny sposób. W żadnym z wypadków nie stwierdzono, by ofiary używały broni wobec obcych wojsk.
 • Wieniawa-Długoszewski w Kielcach
  4
  Sto lat temu z Krakowa wyruszyła, pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, Pierwsza Kadrowa. Celem polskiego oddziału było oswobodzenie Warszawy. Zobacz archiwalne fotografie. 
 • Patrol z II plutonu "Alek" 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka" 5 sierpnia 1944 r. na Gęsiówce. Od lewej stoją: Wojciech Omyła "Wojtek", Juliusz Bogdan Deczkowski "Laudański" i Tadeusz Milewski "Ćwik". Milewski poległ na terenie "Gęsiówki" w dniu zrobienia tego zdjęcia; Omyła zginie trzy dni później. W chwilę po zrobieniu tego zdjęcia, w mur nad głowami powstańców uderzył niemiecki pocisk karabinowy - nikomu nic się nie stało
  36
  577
  70 lat temu powstańcy z „Zośki” śmiałym atakiem zdobyli obóz koncentracyjny w centrum Warszawy. KL Warschau był sprawnie działającą machiną śmierci.
 • Żołnierz amerykańskiej piechoty na froncie zachodnim, marzec 1918 roku
  9
  4
  Europa chciała tego konfliktu. Wojna, przekonywano, odświeża i wzmacnia narody. Jak puszczanie krwi przez lekarzy - mówi prof. Andrzej Chwalba,
 • Oni tłumili Powstanie Warszawskie. Zbrodniarze, których nie dosięgła sprawiedliwość
  67
  5
  Bezkarni, wielu z nich dożyło swoich dni w spokoju. Kaci Warszawy odpowiedzialni za zbrodnie popełnione w czasie Powstania Warszawskiego nigdy nie stanęli za swoje czyny przed sądem. Niestety, niekiedy dlatego, że byli zbyt cenni dla aliantów...
 • Pułkownik Józef Światło
  12
  2
  Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej skierował do Amerykanów wniosek o przeprowadzenie kwerendy w archiwach. Śledczy mają nadzieję, że znajdują się w nich zeznania zbiegłego na Zachód funkcjonariusza MBP Józefa Światły na temat tak zwanej obławy augustowskiej. Szczegóły opisuje "Nasz Dziennik".
 • Reduta Wawelska
  3
  1
  Jedna z najważniejszych powstańczych części Warszawy. To stąd wyszedł rozkaz o rozpoczęciu walk, tu miały miejsce najbardziej zacięte starcia, stąd po wojnie wywieziono ponad 900 kilogramów prochów. Wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer śladami Powstania Warszawskiego. Tym razem ulicami Ochoty.
 • Wielka Wojna Polaków 1914-1918
  28 lipca 2014 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie otwarta zostanie wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” przygotowana przez Muzeum Historii Polski z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Ekspozycja prezentująca służbę Polaków w armiach walczących stron oraz legionach i życie codzienne na ziemiach pod zaborami potrwa do 29 sierpnia.
 • Flota inwazyjna
  2
  W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku ruszył drugi front. Najpierw do ataku ruszyli spadochroniarze, a dopiero rano na plażach wylądowali regularni żołnierze. Niemcy nie byli gotowi na odparcie inwazji - uwierzyli dezinformacji, że tak naprawdę atak nastąpi w Pas de Calais.
 • Kornel Morawiecki

  Kornel Morawiecki założył nową partię. Wolni i Solidarni mają być "twórczą opozycją"

 • Donald Trump

  Korea Południowa w szoku po deklaracji Donalda Trumpa. Prezydent USA chce od Seulu pieniędzy

 • Marsz opozycji

  Scenki z wpadkami PiS, 100 tys. uczestników i koncert Big Cyc. Tak ma wyglądać "Marsz Wolności" PO

Zobacz więcej