• Święto Kawalerii Polskiej w Warszawie
  18
  Przed II wojną światową cieszący się szacunkiem wśród żołnierzy i uwielbiani przez damy. W kampanii wrześniowej postrach Niemców. Niczym współczesne siły szybkiego reagowania atakowali błyskawicznie, skutecznie, szybko odskakiwali od wroga. Święto Kawalerii Polskiej to świetna okazja, by ta historyczna formacja przypomniała o sobie. W sobotę kawalerzyści defilowali ulicami Warszawy.
 • Ekshumacje na "Łączce" na Powązkach
  7
  22
  "Podjęliśmy kolejne wyzwanie" - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN do spraw poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Na Powązkach ruszył kolejny etap ekshumacji. Wśród ofiar, których wciąż poszukują naukowcy, są między innymi rotmistrz Witold Pilecki i generał August Fieldorf, pseudonim Nil.
 • Niemiecki marynarz
  24
  3
  Strzały z niemieckiego pancernika szkolnego Schleswig-Holstein stały się symbolem rozpoczęcia II wojny światowej. Oto archiwalne niemieckie zdjęcia z ataku na polską składnicę na Westerplatte.
 • Radiostacja w Gliwicach
  5
  3
  Adolf Hitler wszystko dokładnie zaplanował. Sprytna prowokacja miała przekonać Zachód, że to Polacy rozpoczęli wojnę. Głównym punktem tajnego planu był atak radiostację w Gliwicach. Wszystko rozegrało się 31 sierpnia 1939 roku wieczorem.
 • Podpisanie traktatu w Związku Radzieckim
  14
  25
  75 lat temu uzgodniono szczegóły rozbioru Polski. W Moskwie 23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Radzieckiego zawarli porozumienie i podzieli terytorium naszego kraju.
 • Joachim von Ribbentrop
  29
  6
  Ten pakt oficjalnie był układem o nieagresji między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Jednak jego tajny aneks przypieczętował los Polski i dzielił Europę Wschodnią między dwóch dyktatorów. Dzięki temu dokumentowi Hitler mógł bezkarnie zaatakować Polskę.
 • Inwazja na Czechosłowację: Zabici i ranni w centrum Pragi
  61
  183
  "Operacja Dunaj", czyli inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację ruszyła w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. W najeździe na naszych południowych sąsiadów brało udział 28,6 tysiąca polskich żołnierzy. Ogółem w operacji wzięło udział od 175 tys. do 500 tys. żołnierzy państw Układu Warszawskiego: radzieckich, bułgarskich, NRD i węgierskich. Zaniepokojenie w Związku Radzieckim i państwach z nim związanych wywołały wydarzenia, jakie miały miejsce wiosną 1968 roku w Czechosłowacji oraz polityka "socjalizmu z ludzką twarzą". Bilans związanych z interwencją strat to 94 ofiary śmiertelne, z tego 53 osoby zostały zastrzelone z broni palnej, 38 zginęło w wypadkach pod kołami transporterów lub gąsienicami czołgów, a trzy osoby utraciły życie w inny sposób. W żadnym z wypadków nie stwierdzono, by ofiary używały broni wobec obcych wojsk.
 • Wieniawa-Długoszewski w Kielcach
  4
  Sto lat temu z Krakowa wyruszyła, pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, Pierwsza Kadrowa. Celem polskiego oddziału było oswobodzenie Warszawy. Zobacz archiwalne fotografie. 
 • Patrol z II plutonu "Alek" 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka" 5 sierpnia 1944 r. na Gęsiówce. Od lewej stoją: Wojciech Omyła "Wojtek", Juliusz Bogdan Deczkowski "Laudański" i Tadeusz Milewski "Ćwik". Milewski poległ na terenie "Gęsiówki" w dniu zrobienia tego zdjęcia; Omyła zginie trzy dni później. W chwilę po zrobieniu tego zdjęcia, w mur nad głowami powstańców uderzył niemiecki pocisk karabinowy - nikomu nic się nie stało
  36
  578
  70 lat temu powstańcy z „Zośki” śmiałym atakiem zdobyli obóz koncentracyjny w centrum Warszawy. KL Warschau był sprawnie działającą machiną śmierci.
 • Żołnierz amerykańskiej piechoty na froncie zachodnim, marzec 1918 roku
  9
  4
  Europa chciała tego konfliktu. Wojna, przekonywano, odświeża i wzmacnia narody. Jak puszczanie krwi przez lekarzy - mówi prof. Andrzej Chwalba,
 • Oni tłumili Powstanie Warszawskie. Zbrodniarze, których nie dosięgła sprawiedliwość
  67
  5
  Bezkarni, wielu z nich dożyło swoich dni w spokoju. Kaci Warszawy odpowiedzialni za zbrodnie popełnione w czasie Powstania Warszawskiego nigdy nie stanęli za swoje czyny przed sądem. Niestety, niekiedy dlatego, że byli zbyt cenni dla aliantów...
 • Pułkownik Józef Światło
  12
  2
  Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej skierował do Amerykanów wniosek o przeprowadzenie kwerendy w archiwach. Śledczy mają nadzieję, że znajdują się w nich zeznania zbiegłego na Zachód funkcjonariusza MBP Józefa Światły na temat tak zwanej obławy augustowskiej. Szczegóły opisuje "Nasz Dziennik".
 • Theresa May - premier Wielkiej Brytanii

  Polacy opuszczają Wyspy. Brytyjczycy zaczynają żałować

 • Trybunał Konstytucyjny

  Sąd tłumaczy decyzję sędziego Łączewskiego. "Nie było mowy, że prezes Przyłębska jest wybrana wadliwie"

 • Kardynał Karol Wojtyła

  Wszystkie kobiety Karola Wojtyły. Skandalizująca książka już w Polsce

Zobacz więcej