• Adolf Hitler wśród współpracowników
  26
  Próbę zgładzenia Hitlera zorganizowała grupa jego przeciwników, oficerów Wehrmachtu, na czele z Carlem Friedrichem Goerdelerem i marszałkiem Erwinem Witzlebenem. Wykonawcą zamachu został pułkownik Claus von Stauffenberg. Właśnie mija 71 lat od tego wydarzenia.
 • ORADOUR-SUR-GLANE. ŚWIADECTWO OKRUCIEŃSTWA WOJNY
  27
  4 tys.
  To miała być kara za zabicie niemieckiego oficera. Żołnierze SS wymordowali niemal wszystkich mieszkańców Oradour-sur-Glane. Przeżyło tylko kilka osób. Ruiny miasteczka pozostawiono ku przestrodze, by przypominały, do czego zdolne są narody opętane wojną.
 • Fundacja "From The Depths" prowadzi poszukiwania macew w całej Polsce
  4
  W przedwojennej Polsce istniało ponad 1200 cmentarzy żydowskich. Do dziś przetrwało niewiele. Kirkuty zarastają chaszczami, są zrównywane z ziemią, zamieniane na parkingi i place budów, macewy stojące niegdyś na grobach można znaleźć w miejscach, w których znaleźć się nigdy nie powinny. Kamienne płyty zamienia się w chodniki, krawężniki, wmurowuje się w ściany, przerabia na przedmioty codziennego użytku. Fundacja "From The Depths" w ramach akcji "Projekt Matzeva" prowadzi poszukiwania żydowskich nagrobków w całej Polsce. Jej celem jest godne potraktowanie macew i upamiętnienie każdej osoby, której grób został zbezczeszczony. Jak opowiada w rozmowie z dziennik.pl założyciel fundacji Jonny Daniels, czasem aż trudno uwierzyć, gdzie po holokauście trafiały macewy i w jaki sposób były wykorzystywane...
 • Dzień Legionisty SS na Łotwie
  34
  2
  Dzień Legionisty obchodzony jest na Łotwie od 1998 roku i z roku na rok wywołuje kontrowersje. Wszystko przez to, że jest to święto żołnierzy łotewskich służących w czasie II wojny światowej w SS. Na uroczystościach pojawiają się weterani tej niesławnej nazistowskiej jednostki. Łotewscy nacjonaliści traktują ich jak bohaterów.
 • Plenerowe widowisko zatytułowane "Na nieludzką ziemię..." zorganizowano w Przemyślu, 28 lutego 2010 roku, w 70. rocznicę pierwszych wywózek Polaków na Sybir w 1940 roku
  21
  767
  Przyszli nad ranem, wywieźli w nieznane. 75 lat temu rozpoczęły się deportacje ludności polskiej z Kresów, zajętych przez Związek Radziecki. W czterech falach deportacji Sowieci wysiedlili z Kresów kilkaset tysięcy Polaków. Wielu z przesiedlonych nigdy nie wróciło do kraju, umierając w łagrach z powodu mrozów czy niewolniczej pracy. Liczbę polskich ofiar przesiedleń trudno jest określić, szacuje się, że było to od 320 tysięcy do miliona 350 tysięcy.
 • Auschwitz
  3
  19
  Najważniejsi w czasie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu będą byli więźniowie, a nie politycy - mówi IAR Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz-Birkenau. W czasie uroczystości przed bramą dawnego obozu w Brzezińce, pojawi się około 250-300 osób, które przeżyły piekło w nazistowskim obozie zagłady.
 • Berlin
  3
  4
  Niemiecka Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, która przygotowuje w Berlinie wystawę na temat powojennych wysiedleń, będzie miała nowego dyrektora.
 • Rekonstrukcja bitwy pod Limanową z 1914 roku
  5
  Porównywalna do bitwy pod Marną, choć o wiele mniej od niej znana. Bitwę pod Limanową sprzed 100 lat odtworzyły grupy rekonstruktorów na wzgórzu Jabłoniec koło Limanowej. Trzeba przyznać, że bardzo realistycznie. Były nawet walki wręcz i dobijanie rannych.
 • Józef Stalin ogłasza stan wojny z Niemcami. "Komsomolskaja Prawda" z 24 czerwca 1941 roku
  34
  19
  Rosja upubliczniła archiwalne dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego. Jak tłumaczy w rozmowie z "Rossijskoj Gazietoj" szef Federalnej Agencji Archiwów, "z ujawnionych materiałów wynika, jaki był stosunek władz ZSRR do warszawskiego zrywu". W opinii Andrieja Artizowa, opublikowane dokumenty powinny zostać wystawione w Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Powstanie Warszawskie 1944
  40
  64
  Na początku entuzjazm, radość, że wyzwala się stolicę Polski. Potem narastająca świadomość, że Niemców nie uda się pokonać, że miasto umrze, że pozostaje tylko jedno - drogo sprzedać swoje życie. Krwawe walki trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie upadło 2 października 1944 roku. Dzień później podpisano akt o kapitulacji. Do dziś nie wiadomo, ile pochłonęło ofiar. Prawdopodobnie w czasie walk i egzekucji ulicznych zginęło około 200 tysięcy osób.
 • Upadek Warszawy we wrześniu 1939 roku. ARCHIWALNE ZDJĘCIA
  41
  4
  30 września 1939 roku mieszkańców Warszawy powitała przejmująca cisza. Stolica Polski zaprzestała walki. Przez warszawskie ulice maszerowali niemieccy żołnierze i polskie oddziały idące do niewoli. 28 września 1939 roku o godzinie 13.15 generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes Blaskowitz podpisali akt kapitulacji stolicy. Zniszczona bombami i ogniem artyleryjskim wroga Warszawa przechodziła pod hitlerowskie panowanie. ARCHIWALNE ZDJĘCIA z tego okresu pokazują tragedię upadku miasta nazywanego przed II wojną światową Paryżem Północy...
 • Mapa podziału Polski podpisana przez Stalina
  35
  1
  17 września 1939 radzieckie oddziały, na mocy tajnego aneksu do paktu Ribbentrop - Mołotow, przekroczyły granicę z Polską. Inwazja przypieczętowała los Polski. Z okazji 75 rocznicy zdradzieckiego ataku, MSZ publikuje mało znane dokumenty z tamtych lat.
 • Zofia Bartoszewska

  "Zmarła rano, w domu". Nie żyje wdowa po Władysławie Bartoszewskim

 • Krzysztof Włodarczyk

  "Diablo" Włodarczyk padł na deski. Gasijew znokautował go w trzeciej rundzie [WIDEO]

 • Kajdanki

  Spec od marketingu politycznego zatrzymany przez policję. W tle dziecięca pornografia

Zobacz więcej