• Powstanie Warszawskie 1944
  40
  64
  Na początku entuzjazm, radość, że wyzwala się stolicę Polski. Potem narastająca świadomość, że Niemców nie uda się pokonać, że miasto umrze, że pozostaje tylko jedno - drogo sprzedać swoje życie. Krwawe walki trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie upadło 2 października 1944 roku. Dzień później podpisano akt o kapitulacji. Do dziś nie wiadomo, ile pochłonęło ofiar. Prawdopodobnie w czasie walk i egzekucji ulicznych zginęło około 200 tysięcy osób.
 • Upadek Warszawy we wrześniu 1939 roku. ARCHIWALNE ZDJĘCIA
  41
  4
  30 września 1939 roku mieszkańców Warszawy powitała przejmująca cisza. Stolica Polski zaprzestała walki. Przez warszawskie ulice maszerowali niemieccy żołnierze i polskie oddziały idące do niewoli. 28 września 1939 roku o godzinie 13.15 generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes Blaskowitz podpisali akt kapitulacji stolicy. Zniszczona bombami i ogniem artyleryjskim wroga Warszawa przechodziła pod hitlerowskie panowanie. ARCHIWALNE ZDJĘCIA z tego okresu pokazują tragedię upadku miasta nazywanego przed II wojną światową Paryżem Północy...
 • Mapa podziału Polski podpisana przez Stalina
  35
  1
  17 września 1939 radzieckie oddziały, na mocy tajnego aneksu do paktu Ribbentrop - Mołotow, przekroczyły granicę z Polską. Inwazja przypieczętowała los Polski. Z okazji 75 rocznicy zdradzieckiego ataku, MSZ publikuje mało znane dokumenty z tamtych lat.
 • Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk, zdjęcie z 1992 roku
  78
  182
  Negocjacje, które doprowadziły do powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego nie były łatwe. „Tekst porozumienia trzeba było zawieźć Wałęsie do akceptacji. Kierowca pojechał, wraca po godzinie i mówi w drzwiach: 'Opieprzył mnie'. Poszło o jedno zdanie. Wałęsa przeczytał i oburzył się: 'Jak to? Co oni tam napisali?'” – opowiada Andrzej Lewiński, uczestniczący z ramienia Stronnictwa Demokratycznego w koalicyjnych rozmowach w 1989 roku. Rozmawia Mariusz Nowik.
 • Dawna chluba i symbol Nowego Jorku. Tak budowano bliźniacze wieże WTC
  6
  2
  Kiedy zakończono budowę, północna wieża World Trade Center była najwyższym budynkiem na świecie. Co prawda dwa lata później WTC zostało zdetronizowane przez drapacz chmur Sears Tower z Chicago, ale nie przeszkodziło to, by "bliźniaki", jak nazywano oba wieżowe, stały się symbolem Nowego Jorku, obok Statuy Wolności. Zobacz, jak budowano kompleks WTC zniszczony w ataku terrorystycznym 11 września 2001 roku.
 • Atak terrorystyczny na World Trade Center
  31
  34
  Ten dzień trudno zapomnieć. 11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie. Dwa z nich uderzyły w wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Trzeci - w budynek Pentagonu, sztabu generalnego amerykańskiej armii.
 • Borne Sulinowo. Baza Armii Czerwonej na Pomorzu
  95
  11
  Garnizon wojskowy powstał w tym miejscu jeszcze przed II wojną światową. Na początku 1945 roku Borne Sulinowo zajęła Armia Czerwona i postanowiła zostać tu na dłużej. Miasto zniknęło z map. 15 tys. rosyjskich żołnierzy strzegło silosów z bronią atomową, której planowano użyć do wojny z Zachodem. Rosjanie zabrali się stąd dopiero pod koniec 1992 roku. Co po sobie zostawili?
 • Święto Kawalerii Polskiej w Warszawie
  18
  Przed II wojną światową cieszący się szacunkiem wśród żołnierzy i uwielbiani przez damy. W kampanii wrześniowej postrach Niemców. Niczym współczesne siły szybkiego reagowania atakowali błyskawicznie, skutecznie, szybko odskakiwali od wroga. Święto Kawalerii Polskiej to świetna okazja, by ta historyczna formacja przypomniała o sobie. W sobotę kawalerzyści defilowali ulicami Warszawy.
 • Ekshumacje na "Łączce" na Powązkach
  7
  22
  "Podjęliśmy kolejne wyzwanie" - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN do spraw poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Na Powązkach ruszył kolejny etap ekshumacji. Wśród ofiar, których wciąż poszukują naukowcy, są między innymi rotmistrz Witold Pilecki i generał August Fieldorf, pseudonim Nil.
 • Niemiecki marynarz
  25
  3
  Strzały z niemieckiego pancernika szkolnego Schleswig-Holstein stały się symbolem rozpoczęcia II wojny światowej. Oto archiwalne niemieckie zdjęcia z ataku na polską składnicę na Westerplatte.
 • Radiostacja w Gliwicach
  5
  8
  Adolf Hitler wszystko dokładnie zaplanował. Sprytna prowokacja miała przekonać Zachód, że to Polacy rozpoczęli wojnę. Głównym punktem tajnego planu był atak radiostację w Gliwicach. Wszystko rozegrało się 31 sierpnia 1939 roku wieczorem.
 • Podpisanie traktatu w Związku Radzieckim
  14
  25
  75 lat temu uzgodniono szczegóły rozbioru Polski. W Moskwie 23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Radzieckiego zawarli porozumienie i podzieli terytorium naszego kraju.
 • Prawo jazdy i pieniądze

  Uwaga kierowcy! TK ogłosił wyrok w sprawie obowiązkowej wymiany prawa jazdy

 • Policja odebrała 200 mierników prędkości LTI 20/20 TruCam

  Policjanci drogówki dostali 200 nowych laserowych mierników prędkości. "O dyskusji nie ma mowy"

 • Śmigłowiec caracal w akcji

  Ekspert tłumaczy, dlaczego caracale francuskiej armii są drogie

Zobacz więcej