• Reduta Wawelska
  2
  Jedna z najważniejszych powstańczych części Warszawy. To stąd wyszedł rozkaz o rozpoczęciu walk, tu miały miejsce najbardziej zacięte starcia, stąd po wojnie wywieziono ponad 900 kilogramów prochów. Wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer śladami Powstania Warszawskiego. Tym razem ulicami Ochoty.
 • Wielka Wojna Polaków 1914-1918
  28 lipca 2014 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie otwarta zostanie wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” przygotowana przez Muzeum Historii Polski z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Ekspozycja prezentująca służbę Polaków w armiach walczących stron oraz legionach i życie codzienne na ziemiach pod zaborami potrwa do 29 sierpnia.
 • Flota inwazyjna
  2
  W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku ruszył drugi front. Najpierw do ataku ruszyli spadochroniarze, a dopiero rano na plażach wylądowali regularni żołnierze. Niemcy nie byli gotowi na odparcie inwazji - uwierzyli dezinformacji, że tak naprawdę atak nastąpi w Pas de Calais.
 • Cmentarz w Normandii
  Uroczystości związane z 70. rocznicą lądowania aliantów w Normandii odbędą się jutro, 6 czerwca. Ale już dziś Normandia żyje tylko tym.
 • Inscenizacja bitwy pod Monte Cassino
  15
  70 lat temu żołnierze 2. Korpusu Polskiego weszli w ruiny zdobytego klasztoru na Monte Cassino. W ramach uroczystości upamiętniających bohaterskich żołnierzy rekonstruktorzy z Polski i Włoch zorganizowali inscenizację bitwy.
 • Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"
  51
  2 tys.
  Wciska w fotel od samego początku, miażdży, trzyma w napięciu do końca. Po wszystkim trudno jest pozbierać myśli. Film „Powstanie Warszawskie” zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego ma szansę zmienić nasze postrzeganie tragedii z 1944 roku.
 • Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"
  11
  34
  Ten film ma szansę zmienić obraz Powstania Warszawskiego w świadomości Polaków i zwiększyć na całym świecie zainteresowanie walkami z 1944 roku. Film całkowicie zbudowany z prawdziwych powstańczych kronik, pokolorowanych, udźwiękowionych, ze specjalnie napisanymi dialogami. Zobacz ZWIASTUN filmu, który premierę będzie miał już za kilka tygodni.
 • Lądowanie na plaży w Normandii w czerwcu 1944 roku
  1
  1
  Przez ponad 40 lat o tej tragedii nie mówiono. Bo jak by to wyglądało, gdyby wyszło na jaw, że w czasie ćwiczeń w Wielkiej Brytanii tylko jednego dnia zginęło prawie tysiąc alianckich żołnierzy.
 • Więzienie NKWD przy ul. Strzeleckiej w Warszawie
  4
  3 tys.
  W poniedziałek odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku przy ulicy Strzeleckiej 8 w Warszawie, gdzie mieściła się kwatera główna NKWD - czytamy w "Naszym Dzienniku". 
 • Ludobójstwo w Rwandzie
  20
  1
  Zaczęło się od śmierci prezydentów Rwandy i Burundi. 6 kwietnia 1994 roku samolot, którym leciał Juvénal Habyarimana i Cyprien Ntaryamira, został zestrzelony w Kigali. Ekstremiści z plemienia Hutu uznali to za sygnał do rozpoczęcia mordów członków plemienia Tutsi. Bojówki wezwały wszystkich Hutu do zabijania Tutsi. Rwanda została ogarnięta wojną domową, rzeź szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj. Ginęli bez wyjątku mężczyźni, kobiety i dzieci. 9 kwietnia bojówka Hutu zaatakowała także polską misję pallotynów w Gikondo. W kościele schroniło się ponad 100 osób z plemienia Tutsi. Wszyscy zginęli od cięć maczetami... W sumie w ciągu 100 dni w Rwandzie zamordowano od 800 tysięcy do ponad 1 miliona ofiar. Po trzech miesiącach walk władzę w kraju przejął rząd utworzony przez Tutsi, a przez Rwandę przelała się druga fala przemocy i zbrodni, tym razem skierowana przeciwko Hutu. Jak się szacuje, kraj w sumie opuściło 6 milionów uchodźców.
 • Tutaj znajdował się obóz zagłady w Treblince
  48
  Odkrycie kafelków, którymi wykładano komory gazowe i wytyczenie nowych granic obozu w Treblince - to najważniejsze ustalenia brytyjskich archeologów pracujących w ostatnich latach pod kierownictwem doktor Caroline Sturdy Colls z Staffordshire University.
 • Inscenizacja pacyfikacji polskiej wsi na Wołyniu, zrealizowana 20 czerwca 2013 roku w Radymnie
  470
  Huta Pieniacka była duża: stały 172 domy, do tego stajnie i obory. Żyło w niej tysiąc osób, w tym sporo uciekinierów z Wołynia. Pacyfikację dokonaną 70 lat temu przez SS Galizien oraz UPA przeżyło 160 osób. Ze wsi nic nie pozostało.
 • Polscy żołnierze

  Wojska Obrony Terytorialnej czekają na rekrutów. Jak się zgłosić?

 • Czesław Bielecki

  Bielecki: Na Krakowskim Przedmieściu jest miejsce na pomnik smoleński

 • Góry

  Po 17 latach odnaleziono na lodowcu Sziszapangmy dwa ciała himalaistów

Zobacz więcej