• Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"
  51
  2046
  Wciska w fotel od samego początku, miażdży, trzyma w napięciu do końca. Po wszystkim trudno jest pozbierać myśli. Film „Powstanie Warszawskie” zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego ma szansę zmienić nasze postrzeganie tragedii z 1944 roku.
 • Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"
  11
  34
  Ten film ma szansę zmienić obraz Powstania Warszawskiego w świadomości Polaków i zwiększyć na całym świecie zainteresowanie walkami z 1944 roku. Film całkowicie zbudowany z prawdziwych powstańczych kronik, pokolorowanych, udźwiękowionych, ze specjalnie napisanymi dialogami. Zobacz ZWIASTUN filmu, który premierę będzie miał już za kilka tygodni.
 • Lądowanie na plaży w Normandii w czerwcu 1944 roku
  1
  1
  Przez ponad 40 lat o tej tragedii nie mówiono. Bo jak by to wyglądało, gdyby wyszło na jaw, że w czasie ćwiczeń w Wielkiej Brytanii tylko jednego dnia zginęło prawie tysiąc alianckich żołnierzy.
 • Więzienie NKWD przy ul. Strzeleckiej w Warszawie
  4
  3084
  W poniedziałek odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku przy ulicy Strzeleckiej 8 w Warszawie, gdzie mieściła się kwatera główna NKWD - czytamy w "Naszym Dzienniku". 
 • Ludobójstwo w Rwandzie
  19
  1
  Zaczęło się od śmierci prezydentów Rwandy i Burundi. 6 kwietnia 1994 roku samolot, którym leciał Juvénal Habyarimana i Cyprien Ntaryamira, został zestrzelony w Kigali. Ekstremiści z plemienia Hutu uznali to za sygnał do rozpoczęcia mordów członków plemienia Tutsi. Bojówki wezwały wszystkich Hutu do zabijania Tutsi. Rwanda została ogarnięta wojną domową, rzeź szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj. Ginęli bez wyjątku mężczyźni, kobiety i dzieci. 9 kwietnia bojówka Hutu zaatakowała także polską misję pallotynów w Gikondo. W kościele schroniło się ponad 100 osób z plemienia Tutsi. Wszyscy zginęli od cięć maczetami... W sumie w ciągu 100 dni w Rwandzie zamordowano od 800 tysięcy do ponad 1 miliona ofiar. Po trzech miesiącach walk władzę w kraju przejął rząd utworzony przez Tutsi, a przez Rwandę przelała się druga fala przemocy i zbrodni, tym razem skierowana przeciwko Hutu. Jak się szacuje, kraj w sumie opuściło 6 milionów uchodźców.
 • Tutaj znajdował się obóz zagłady w Treblince
  47
  Odkrycie kafelków, którymi wykładano komory gazowe i wytyczenie nowych granic obozu w Treblince - to najważniejsze ustalenia brytyjskich archeologów pracujących w ostatnich latach pod kierownictwem doktor Caroline Sturdy Colls z Staffordshire University.
 • Inscenizacja pacyfikacji polskiej wsi na Wołyniu, zrealizowana 20 czerwca 2013 roku w Radymnie
  469
  Huta Pieniacka była duża: stały 172 domy, do tego stajnie i obory. Żyło w niej tysiąc osób, w tym sporo uciekinierów z Wołynia. Pacyfikację dokonaną 70 lat temu przez SS Galizien oraz UPA przeżyło 160 osób. Ze wsi nic nie pozostało.
 • Maria Stypułkowska-Chojecka, pseudonim Kama (uczestniczka zamachu na Franza Kutscherę z 1 lutego 1944 roku, w środku), w czasie Powstania Warszawskiego. Wraz z drugą sanitariuszką opatruje rannego żołnierza AK z batalionu "Parasol". Ranny to Krzysztof Palester, pseudonim Krzych. Zdjęcie wykonane przy barykadzie na ulicy Wareckiej, przy Nowym Świecie
  97
  4
  Była to najsłynniejsza akcja polskiego podziemia, przeprowadzona w centrum miasta w biały dzień. 70 lat temu, 1 lutego 1944 roku, żołnierze oddziału Armii Krajowej "Pegaz" przeprowadzili zamach na generała SS i policji na dystrykt warszawski Franza Kutscherę.
 • Ekshumacja Polaków w 1945 roku w Lidzie? Czy to ofiary obławy augustowskiej? IPN prosi o pomoc
  20
  14
  Zaginęło około 600 osób, żołnierzy Armii Krajowej. Prawdopodobnie zamordowali ich Rosjanie w 1945 roku w czasie obławy augustowskiej. Prokuratorzy IPN dotarli do zdjęć z ekshumacji, które mogą być ważnym tropem w śledztwie.
 • Lewobrzeżna Warszawa została zniszczona w 84 procentach
  153
  2
  17 stycznia 1945 roku do Warszawy weszła Armia Czerwona. Piękna i dumna przedwojenna metropolia wyglądała jak szkielet miasta. Wypalone domy, gruzy ścielące się na wysokość kilku pięter, kikuty drzew, ciała zabitych. Zdjęcia Warszawy z tego okresu są porażające. Zobacz, z jakiego upadku 70 lat temu podnosiła się stolica Polski.
 • Danuta Wałęsa z synem odbiera Pokojową Nagrodę Nobla
  46
  W październiku minęła 30. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Uhonorowano go między innymi za próbę zapoczątkowania dialogu pomiędzy "Solidarnością" a komunistycznymi władzami. Był pierwszym i jak dotąd jest jedynym naszym rodakiem, który został uhonorowany tym prestiżowym wyróżnieniem. Wałęsa nie zdecydował się na odbiór nagrody osobiście, bo obawiał się, że komunistyczne władze nie wpuszczą go z powrotem do kraju. Pokojową Nagrodę Nobla odebrała zatem w imieniu męża Danuta Wałęsa wraz z synem Bogdanem. Stało się to 10 grudnia 1983 roku.
 • ZAMACHOWIEC MARKSISTA
  19
  1
  Mija 50 lat od śmierci Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Amerykański prezydent zginął 22 listopada 1963 r. w Dallas. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą szereg kontrowersji. Co trzeci Amerykanin nie wierzy w oficjalną wersję zamachu.