W tekst - oskarżający Polaków o to, że odrzucając terytorialne roszczenia Hitlera rozpętaliśmy wojnę - wczytał się wnikliwie profesor Tomasz Nałęcz. Historyk przypomina Rosjanom o tym, że - tu cytat - "odrzucając żądania Hitlera, Polska odrzuciła sojusz z III Rzeszą skierowany przeciw ZSRR".

Artykuł autorstwa Siergieja N. Kowalowa z Instytutu Historii Wojennej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej to - zdaniem Nałęcza - "kłamstwa i naigrywanie się z oczywistych faktów". "To tak jakbym słyszał radzieckie tłumaczenia mające uzasadnić pakt Ribbentrop Mołotow" - powiedział DZIENNIKOWI.

"Czytając ten tekst można tylko ubolewać, że w Rosji nadal żywe są kłamstwa wygłaszane w najczarniejszych latach stalinizmu. To tym bardziej smutne, że artykuł pojawił się na oficjalnej witrynie rosyjskiego ministerstwa" - dodał Nałęcz.

Profesor uważa, że "publikacją powinna zająć się komisja ds. Prawdy Historycznej powołana przez prezydenta Miedwiediewa". "Jeżeli ta komisja na takie kłamstwo i fałszowanie historii nie zareaguje, to znaczy, że jest tylko narzędziem politycznym w ręku Kremla" - dodaje naukowiec.





Reklama

>>> Rosjanie wytłumaczą się z artykułu o wojnie

Z kolei profesor Jan Żaryn, doradca prezesa IPN twierdzi, że kwestionowanie winy Niemców jest niebezpieczne. Zwłaszcza, że robią to Rosjanie, którzy sami byli traktowani w powojennej Europie Środkowo-Wschodniej jak agresorzy. Rosjanie mogą chcieć zmienić ten wizerunek, by w przyszłości nie posądzać ich o agresywne plany, lecz jedynie - jak to ujął profesor Żaryn - "o dążenia do wskrzeszenia ciągłości z dawnym Związkiem Radzieckim".

Kontrowersyjny artykuł Siergieja N. Kowalowa ukazał się na stronie internetowej resortu obrony Rosji w dziale "Encyklopedia Wojskowa", w rubryce "Historia - przeciwko kłamstwu i fałszerstwom". Kowalow napisał tam, że roszczenia Hitlera wobec Polski były uzasadnione i umiarkowane, a większość mieszkańców "Danzig" pragnęło zjednoczenia z III Rzeszą.

Z tekstu wynika też, że Stalin wkroczył do Polski, by odroczyć wojnę z Niemcami, za którą odpowiadają Polacy.