Wspomnienia weterana bitwy nad Bzurą: Nasza generalicja igrała sobie z nami. Mieliśmy trzy armaty i może dwanaście pocisków

| Aktualizacja:

Mieliśmy trzy armaty i dwanaście pocisków. Wszyscy chłopcy z mojego oddziału zginęli. Żyję tylko dlatego, że wysłano mnie na zwiad - powiedział PAP 108-letni porucznik Józef Żurek, najstarszy żyjący w Polsce mężczyzna i weteran bitwy nad Bzurą.

wróć do artykułu
  • ~korrektor
    (dzisiaj 07:22)
    panowie internauci,nie dostrzegliscie bledu,nie chodzi o a oB Z D U R E
  • ~siejest
    (dzisiaj 07:11)
    Nie miał wody w ustach przez 18 dni a do Warszawy po co się pchać jak tam wojna.. Jaja sobie robicie z polskich żołnierzy?
  • ~szwejk
    (2017-09-22 10:29)
    Przy poszanowaniu jego wieku i zasług, należy jednak stwierdzić, że objawił się nowy twórca historii.
  • ~Grzechu_comeback
    (2017-09-22 09:32)
    DER DZIENNIK w akcji!
  • ~wojtek
    (2017-09-20 12:16)
    Co tam przegrana. Najważniejsze, że paniczyki zarabiały od 500,-zł do 2000,-zł miesięcznie w czasie pokoju. Tak czy inaczej wyzwoliliby Polskę już w 1944 r. ale znowu przeszkodzili im sowieci.
  • ~Mloda Polka
    (2017-09-19 11:48)
    Za wszystko odpowiada Rydz i inni mądrzy dowódcy, a co się stało z Armią Poznań, nie mogę tego przeżyć, że przegraliśmy wrzesień, może byśmy jeszcze raz powalczyli z Niemcami tylko już z dobrym wynikiem (żart)
  • ~bocian
    (2017-09-18 14:53)
    Przegraliśmy kampanię wrześniową, gdyż była bardzo znaczna dysproporcja sił na naszą niekorzyść. Poza tym, granice wyglądały inaczej niż dzisiaj i Niemcy na starcie byli w środku dzisiejszej Polski, Gdyby przynajmniej lało to czołgi by się potopiły,a konie dałyby radę, ale była słoneczna pogoda i czołgi jechały, jak po asfalcie. Oczywiście były też błędy w dowodzeniu i ucieczka Naczelnego Wodza (skądinąd w poprzedniej wojnie bohatera), ale siła z jaką się zmagaliśmy wymagała wspólnego wysiłku Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego, Wielkiej Brytanii z Koloniami, naszego, Francji i jeszcze kilku krajów, aby ją pokonać.
  • ~T
    (2017-09-16 10:19)
    Przeżył dlatego że był w zwiadzie. A mój rodzony wuj zginął dlatego że był w zwiadzie rowerowym, w pierwszym dniu wojny na granicy z III Rzeszą Hitlera. Tak więc żadnej prawidłowości tu nie ma. Wszystko jest przypadkiem. Przy okazji uważam, że obecna sytuacja Polski przypomina tę sprzed II WŚ w 1939 r. Też budujemy od nowa siłę polskiej armii i co ciekawe, +- w tym samym okresie ok. 20 lat po "odzyskaniu" niepodległości.
  • ~student
    (2017-09-14 15:33)
    Owczesna polska armia byla dowodzona przez pilsudczykow, ktorzy naiwnie mysleli, ze polscy ulani pokonaja niemieckie czolgi.
  • ~Antyprawak
    (2017-09-13 08:19)
    PiS to szambo
  • ~Wojciech Żaglewski .
    (2017-09-11 22:08)
    Przegraliśmy wojnę !! Ale trzeba powiedzieć że najlepsi z polskich dowódców byli odsunięci od dowodzenia !! Czy dziś będzie lepiej ? Wyzywa się na Rosjan za 17-y .09. Ale trzeba powiedzieć dlaczego 17-y .09. był 17-o anie 5-o .09. Stalin czekał co będzie na zachodzie ! I uderzył gdy sie dowiedział o 12.09 .
  • ~segr
    (2017-09-11 11:11)
    coś niesamowitego...niemiecka gazeta dla Polaków (dziennik) pisze o tym jak niemcy atakowali Polskę w 39....świat staje na głowie...
  • ~co może wiedzieć taki starszy pan?
    (2017-09-11 10:35)
    nie wierzcie temu staremu wiarusowi, wtedy tez mówiono, że Polska jest najsilniejsza i nieugieta, wręcz oczekiwano na atak niemców, bo fama głosiła, żą "jak nas tyk=lko zaatakują to za dwa tygodnie będziemy w berlinie", dzisiaj jestesmy zwarci i nieugięci, sprawność bojowa 110 procent, a generał głódz buławę w reku dzierży...
  • ~Tdgh
    (2017-09-11 07:36)
    Brednie dziennikarzyny.
  • ~synakowca
    (2017-09-10 16:26)
    Przewaga w sprzęcie i liczebnosci niemców była ogromna", Taka jest prawda o politykach II Rzeczypospolitej bufonów i nierobów, ręka w ręke z biskupami okłamujacymi Polaków.
  • ~Q
    (2017-09-10 12:18)
    PrOwokacja dziennikarsko niemiecka jak na oddział 20 ludzi ciągle gapiących się w fotografie byli świetnie uzbrojeni 3 działa i 12 pocisków i wogóle ile razy wystrzelili z tych dział ani razu: a nad wisłą mundury dezerterów a ja ze swoją mezażką z litrem spirytusu 90% myślałem że to powstanie warszawskie
  • ~Oficer innej armii
    (2017-09-10 10:37)
    Ten weteran i tak ma wiecej rozumu od syna konfidenta z NKWD -e.
  • ~Antypisuar
    (2017-09-10 09:20)
    Kampania to może być buraczana. W 39 była wojna obronna
  • ~op
    (2017-09-10 09:12)
    polska miała przed 2 wojną świetne uzbrojenie oczywiście zbyt małej ilości a i tak zadawała duże straty niemcom np polskie tankietki samoloty loś
  • ~dal
    (2017-09-10 08:46)
    moze i nie pamieta, moze mu sie przekrecilo ale daleko to od prawdy nie odbiega, sanacyjna armia byla prymitywnie uzbrojna w porownaniu do Niemcow, bez planu obrony, oglupiona wiara w pomoc francusko-anielska, sam Beck wizytujacy W. Brytanie w marcu 39 roku twierdzil ze nie wierzy w skutecznosc Wermahtu! przekonal sie wkrotce na wlasnej skorze gdy spylal z Polski do Rumunii ze Smigly i calym tym szemranym dworem sanacyjnych plukownikow. poczytajcie sobie zeznania pilotow z kampani wrzesniowej jak wielka roznice poczuli gdy wreszcie usiedli za sterami angielskich samolotow. szkoda w ogole pisac na ten temat.

Może zainteresować Cię też:

  • Prezydent Andrzej Duda wychodzi z Belwederu

    O czym prezydent Duda rozmawiał z szefem PiS? Łapiński: Kaczyński przedstawił pewne postulaty

  • Tomasz Hajto za śmiertelny wypadek dostał wyrok w zawieszeniu

    Hajto skazany za śmiertelne potrącenie staruszki

  • Janusz Kijowski (Fot. Wikipedia/CC BY 3.0)

    Janusz Kijowski: Jaki nie jest Berią, Jeżowem ani Himmlerem... Jest po prostu mściwym kretynem!

Zobacz więcej