Laureat odebrał nagrodę z rąk legendarnego przywódcy Solidarności i byłego prezydenta RP podczas 40 Międzynarodowego Balu Polonaise w Miami na Florydzie w niedzielę nad ranem czasu polskiego. Bal organizowany jest corocznie przez znaną polsko-amerykańską działaczkę i honorowego konsula RP na Florydzie Blankę Rosenstiel.

Reklama

Nagrodę Lech Walesa Media Award Instytut byłego prezydenta przyznaje od 2010 r. osobom, które potrafią wzbudzić zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej sprawami Polski, jej historią, dziedzictwem kulturowym i życiem współczesnym.

Alex Storozynski, laureat Nagrody Pulitzera i autor biografii Tadeusza Kościuszki ("Książę chłopów: Tadeusz Kościuszko i wiek rewolucji"), otrzymał nagrodę Wałęsy za zwiększanie świadomości na temat polskiej kultury i historii w mediach amerykańskich - jak poinformował Instytut w swym komunikacie.

Było to dla mnie bardzo wzruszające. Poznałem Lecha Wałęsę w 1985 roku, jako tłumacz korespondenta "Philadelphia Inquirer", który robił z nim wywiad. Potem spotkałem się z nim jeszcze kilka razy- powiedział Storozynski PAP.

Reklama

Alex Storozynski urodził się w 1961 r. USA jako syn imigranta z Polski, weterana wojsk polskich na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Columbia. W latach 1985-1987 przebywał w Polsce kontynuując studia na Uniwersytecie Warszawskim i współpracując z gazetami amerykańskimi.

Po powrocie do USA pracował m.in. w nowojorskim dzienniku "Daily News", gdzie pisał artykuły, reportaże i komentarze redakcyjne. Jako członek zespołu redakcji edytoriali zdobył w 1999 r. Nagrodę Pulitzera.

W następnych latach założył i redagował własną gazetę internetową "amNew York", potem był redaktorem działu miejskiego dziennika "New York Sun".

Reklama

W połowie minionej dekady był prezesem Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a od 2008 r. jest prezesem Fundacji Kościuszkowskiej, instytucji zasłużonej dla promowania wizerunku Polski i wymiany kulturaln0-naukowej między Polską a USA.

Podczas balu Polonaise złoty medal Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami otrzymał kardynał Stanisław Dziwisz.

Wyróżnieniem instytutu w Miami uhonorowano także znaną telewizyjną dziennikarkę polskiego pochodzenia: Ritę Cosby, oraz wybitną polską uczoną w dziedzinie nauk medycznych pracującą w USA - prof. Marię Siemionow .

W czasie balu odczytano list od prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym pogratulował on nagrodzonym laureatom.

Uroczystość w Miami uświetniła także obecność m.in. byłego dowódcy wojsk polskich w Iraku, generała Mieczysława Bieńka, oraz najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka.