Utrzymana w ciemnych tonach fotografia - nagrodzona pierwszym miejscem w kategorii Ludzie i Wydarzenia - została wykonana przez Samuela Arandę 15 października 2011 roku w jednym z meczetów w Sanie, który przekształcono w prowizoryczny szpital. Ukazuje siedzącą pod ścianą kobietę w czarnej burce, która tuli do siebie rannego mężczyznę. Złączone sylwetki obu postaci przywodzą na myśl pietę, stosowane w sztuce przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Chrystusa.

"To zdjęcie mówi o wydarzeniach w całym regionie, o Jemenie, Egipcie, Tunezji, Libii, Syrii, o wszystkim, co wydarzyło się podczas arabskiej wiosny. Jednocześnie pokazuje osobisty, intymny aspekt tamtych wydarzeń" - podkreśla jedna z jurorek Koyo Kouoh.

"Być może nigdy nie dowiemy się, kim jest ta kobieta, ale wraz ze swoim krewnym stała się symbolem odwagi zwykłych ludzi, który współtworzyli ważny rozdział w historii Bliskiego Wschodu" - dodaje inny juror Aidan Sullivan.

Zdjęcie przypomina nam również o "ważnej roli, jaką kobiety odegrały w rewolucji. W podobnych sytuacjach łatwo jest pokazać agresję. Ta fotografia ukazuje czułość, która potrafi przetrwać w zalewie agresji" - ocenia irański fotograf Manoocher Deghati.

W gronie laureatów 55. edycji tego prestiżowego konkursu znalazło się również dwóch Polaków.

Tomasz Lazar zdobył drugie miejsce w kategorii Ludzie i Wydarzenia za zdjęcie uczestniczki protestów Okupuj Nowy Jork, wykonane w chwili, gdy w dzielnicy Harlem rozpoczęły się aresztowania.

Trzecie miejsce w kategorii Sport uzyskał fotoreportaż Tomasza Gudzowatego o Lucha libre - meksykańskiej wersji wolnych zapasów z udziałem zamaskowanych zawodników.

W tym roku do siedziby World Press Photo w Amsterdamie napłynęły 101 254 zdjęcia ponad 5 tysięcy fotografów ze 124 krajów

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie, który w zamyśle jego twórców ma wyznaczać najwyższe standardy w zawodzie.