FILM - Marcin Dorociński

Nagroda za główne role w filmach „Róża” i „Obława”. Za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film. więcej »

Reklama

TEATR - Iwan Wyrypajew

Nagroda za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora. więcej

LITERATURA - Szczepan Twardoch

Reklama

Nagroda za powieść „Morfina”, za odważne i szalone studium o męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji w 1939 r. więcej »

SZTUKI WIZUALNE - Julita Wójcik

Nagroda za ustawioną w centrum Warszawy kwiatową Tęczę, która szybko stała się jednym z symboli miasta. Za konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką. więcej »

MUZYKA POWAŻNA-TWOgether Duo

Reklama

Nagroda za dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję w budowaniu repertuaru na nietuzinkowy zestaw instrumentów. więcej »

MUZYKA POPULARNA- Très.b

Nagroda za umiejętne połączenie siły i delikatności w muzyce, która jest jednocześnie niezależna i przebojowa. więcej »

KREATOR KULTURY - Elżbieta Penderecka
Nagroda za stworzenie ważnych wydarzeń muzycznych, przede wszystkim Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Za wydobycie na światło dzienne rękopisów wielkich kompozytorów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. więcej »

Krzysztof Penderecki
Nagroda za wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę. Za utwory awangardowe, takie jak „Tren”, „Anaklaksis”, „Polymorphia”, „Pasja” i „Jutrznia”, ale i za te, w których porządkował swoje muzyczne uniwersum: opery, symfonie, „Polskie Requiem”, muzykę kameralną. więcej »