Czabański został wybrany na pierwszym posiedzeniu Rady, zwołanym przez marszałka Sejmu.

Jak powiedziała Lichocka, za kandydaturą Czabańskiego zagłosowały cztery osoby; przeciw był Juliusz Braun (zgłoszony przez PO).

W pięcioosobowej Radzie, oprócz Czabańskiego, Lichockiej i Brauna, zasiada też Elżbieta Kruk (PiS) i Grzegorz Podżorny, zgłoszony przez klub Kukiz'15.

Reklama

Lichocka poinformowała również PAP, że kolejne posiedzenie RMN zaplanowano na wtorek; wtedy ma się odbyć spotkanie Rady z władzami TVP, Polskiego Radia i PAP, które mają przedstawić stan spółek.

Reklama

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Pięcioosobowa Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r. Według ustawy "niezwłocznie po dniu zebrania się Rady na pierwsze posiedzenie" minister Skarbu Państwa powinien zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenia spółek w celu dostosowania ich statutów do zmian wynikających z ustawy o RMN.