Kandydatury Surmacza i Przybka zgłosił wczoraj przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN) Krzysztof Czabański. Wcześniej, w listopadzie 2017 r. członek RMN Juliusz Braun zaproponował zaś kandydaturę Romana Młodkowskiego. Rada rozmawia właśnie z kandydatami. Na początku dzisiejszego posiedzenia RMN odrzucono wniosek Grzegorza Podżornego, by przeprowadzić konkurs na prezesa PAP.

Wakat na stanowisku szefa Agencji jest od 12 października 2017 r. Wtedy Artur Dmochowski złożył rezygnację z tego stanowiska. Obecnie zarząd PAP tworzą: oddelegowany z rady nadzorczej Tomasz Giziński i Hanna Myjak, specjalizująca się w finansach i z dużym doświadczeniem w Agencji Nieruchomości Rolnych, wybrana do zarządu PAP 12 października 2017 r. (wcześniej zarząd był jednoosobowy).

Początkowo RMN, w której większość trzech głosów mają posłowie PiS, zamierzała wybrać na prezesa PAP Jolantę Hajdasz, szefową Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Ostatecznie jednak Hajdasz zrezygnowała z kandydowania.

Wojciech Surmacz jest zastępcą dyrektora radiowej Trójki, gdzie współprowadzi program „Winien i ma”. Wcześniej kierował naczelną redakcją gospodarczą Polskiego Radia. W przeszłości był redaktorem naczelnym „Gazety Bankowej” i wGospodarce.pl, dziennikarzem „Forbesa”, „Newsweek Polska” i „Pulsu Biznesu”.

Drugi z nowych kandydatów, Tomasz Przybek, jest prezesem Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, a wcześniej był prezesem Fratrii, spółki wydającej tygodnik „Sieci Prawdy”.

Natomiast Roman Młodkowski jest obecnie dyrektorem programowym polskiej edycji "Forbesa" (RASP), a przedtem pracował jako dyrektor zarządzający segmentu biznes i finanse w Grupie Onet-RASP. Wcześniej przez wiele lat był związany z Grupą TVN.