• Ziewasz na widok ziewającego człowieka? Nie ma się co dziwić, tak robi 7 na 10 osób
  6
  15
  Zdarzyło Wam się kiedyś przebywać w towarzystwie osoby ziewającej? Też ziewaliście? Nie ma się czemu dziwić, bo "zaraźliwość" ziewania jest zjawiskiem ogólnie znanym i dotyczy nie tylko ludzi, ale też psów i szympansów. Naukowcy z Baylor University szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje.
 • DNA
  8
  28
  Innowacyjna technika mikroskopowa pokazała, że będąca nośnikiem genów cząsteczka DNA układa się w komórce w zupełnie inne struktury niż od lat zakładali biolodzy. Może to oznaczać nowe kierunki badań, poszukiwania leków i konieczność przeredagowania podręczników genetyki.
 • Próba przestawienia jednego z przedstawicieli fauny ediakarańskiej / Fot. Jennifer Hoyal Cuthill
  14
  29
  Niektóre religie głoszą, że po życiu na Ziemi czeka ludzi inne życie. Może to być zarówno reinkarnacja, czyli odrodzenie się w innym ciele, niekoniecznie ludzkim, bądź też życie wieczne w formie bezcielesnej. Mało kto jednak wie, że my już teraz jesteśmy życiem po życiu.
 • Czerwona plama na Jowiszu / Fot. Tom Momary
  3
  19
  Sonda Juno swoją misję rozpoczęła 5 sierpnia 2011. Na orbitę naszej planety weszła rok temu. A teraz wykonała i przesłała na Ziemię niesamowite zdjęcia tego gazowego giganta.
 • Lodowiec Larsen C
  2
  3
  Gigantyczna góra lodowa o powierzchni ok. 6 tys. kilometrów kwadratowych oderwała się od największego Lodowca Szelfowego Larsena w Antarktyce. Wykryto ją na zdjęciach otrzymanych z satelitów USA w środę. Powierzchnia góry jest cztery razy większa od Londynu.
 • Jeden z zębów znalezionych w Denisowej Jaskini
  9
  22
  Zespół naukowców z Kanady, Niemiec, USA i Rosji przebadał skamieniały ząb z Denisowej Jaskini. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma Science Advances . Okazało się, że to kolejny odnaleziony fragment naszego dalekiego krewnego - denisowianina.
 • Valles Marineris (łac. Doliny Marinera) – złożony system kanionów na Marsie znajdujący się nieco na południe od równika, na wschód od Tharsis. Odkrycia Valles Marineris dokonał Mariner 9.
  3
  26
  Naukowcy bali się, że wysyłając kolejne misje, nawet bezzałogowe, skazimy marsjańskie życie "naszymi" bakteriami. Prawdopodobnie obawy te są niepotrzebnie. Praca opublikowana w najnowszym wydaniu "Scientific Reports" świadczy o tym, że ziemskie życie na Marsie nie przetrwa. Ale to nie jest jedyny wniosek, jaki można wysnuć.
 • Księżyc w pełni
  1
  2
  Według planów Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA), załogowy lot na Księżyc miałby się odbyć do 2030 roku. Jednym z warunków realizacji projektu jest wcześniejsze zbudowanie przez USA załogowej stacji kosmicznej.
 • Robot do błogosławieństw
  4
  1
  Kościół protestancki obchodzi 500-lecie reformacji. Z tej okazji niemieccy wierni skonstruowali błogosławiącego robota. Błogosławieństwo może otrzymać każdy. Wcześniej należy wybrać język, a po wszystkim robot drukuje błogosławieństwo na pamiątkę.
 • A Ty, ile masz w sobie z kury?
  3
  7
  Lidera nikt nie rusza, nikt mu nie podskakuje. Za to on może zrugać każdego, bezkarnie. Nie najgorzej ma też zastępca kierownika - słucha go cała grupa, a kark zgina on tylko przed liderem. W ten sposób przejdziemy całą hierarchię grupy - by na końcu znaleźć szeregowego, którego obsztorcować może każdy, on zaś - nikogo. Codzienność korporacji? Podział ról w zespole pracowników? Być może, ale na pewno tak właśnie wygląda układ sił... w kurniku.
 • Świeża żywność
  2
  Łódzcy naukowcy pracują nad inteligentnymi, biodegradowalnymi opakowaniami do żywności, których barwa będzie zmieniać się pod wpływem starzenia produktu. Takie indykatory pochodzenia roślinnego będą nas informować czy żywność jest świeża – zapowiada dr Anna Masek z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej.
 • NASA
  6
  3
  Enceladus - księżyc Saturna - pod warstwą lodu skrywa ocean, w którym mogą być warunki do istnienia życia - ogłosiła NASA. "Żeby poszukiwać życia, nie musimy nawet lecieć poza Układ Słoneczny" - komentuje w rozmowie z PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
 • Kurt Vonnegut

  Kto by się dziś na to odważył? Kurt Vonnegut zawarł z ciężarną żoną umowę dot. obowiązków domowych

 • Jan Englert

  Englert apeluje do widzów swojego teatru: Padliśmy ofiarą hakerskiego szantażu, któremu nie chcemy ulec. Pomóżcie nam!

 • Barbra Streisand

  Barbra Streisand wie, co ją uchroniło przed molestowaniem seksualnym. Wiele kobiet by się do tego nie przyznało...

Zobacz więcej