Aga to jeden z największych istniejących na świecie gatunków ropuch. Jej waga może osiągnąć nawet 2 kg. Te olbrzymie płazy żyją w obu Amerykach oraz Australii. Do tej ostatniej zostały sprowadzone przed niespełna stu laty.

Australijczycy chcieli wykorzystać ropuchy jako broń przeciwko szkodnikom trzciny cukrowej. Niestety okazało się, że płazy nie są w stanie dostać się do jaj owadów i szybko opuściły suche pola w poszukiwaniu pożywienia.

Na swojej drodze pustoszą wszystko, a ponieważ nie mają naturalnych wrogów, obszar ich występowanie rozrasta się w błyskawicznym tempie. Dziś imperium olbrzymich ropuch rozciąga się na powierzchni ponad miliona kilometrów kwadratowych.

Wszystko wskazuje na to, że płazy dotarły już do zachodniej części kraju, bo ku zgrozie ekologów znaleziono przedstawiciela tego gatunku na wybrzeżu Pilbara w stanie Australia Zachodnia.

Ropucha została zabita, a australijski departament środowiska apeluje do wszystkich, którzy natkną się nawet na pojedynczego przedstawiciela tego gatunku, aby natychmiast zgłaszali to lokalnym władzom.