Badania przeprowadzone w laboratorium Uniwersytetu w Uppsali potwierdziły, że szczątki należą do Mikołaja Kopernika - informuje TVP Info. Identyfikację udało się przeprowadzić dzięki szwedzkim naukowcom. To bowiem w Muzeum Gustavianum w Uppsali znajdują się księgi, które należały do słynnego astronoma.

Inicjatorem porównania materialu genetycznego znajdujacego się w księdze ze szczątkami znalezionymi we Fromborku był profesor astronomii przy Uniwesytecie w Uppsali Göran Henriksson. Twierdzi, że zainspirował go wykład polskich naukowców, którego wysłuchał.

>>> Nie oddamy Kopernika Niemcom

"Dowiedziałem się, że poszukiwany jest materiał badawczy do porównania ze szczątkami znalezionymi w Polsce. Pomyślałem, że gdybyśmy znaleźli w książce np. fragmenty włosów, można byłoby porównać ich kod genetyczny ze szczątkami. Tak się też stało. Uzyskaliśmy pozytywny efekt" - mówi profesor Henriksson.

W szwedzkim muzeum znajdują się między innymi dwie księgi należące wcześniej do Mikołaja Kopernika. "Kalendarz Rzymski" Johhannesa Stöfflera był wlasnością astronoma przez 25 lat. Kopernik byl jedyną osobą, która czytała księgę dokładnie. Słynny astronom robił też notatki w Kalendarzu. Po śmierci Kopernika księga została podarowana Bibliotece Warmińskiej, po czym skradziona podczas Potopu przez wojska szwedzkie trafiła do biblioteki w Uppsali.