Jakie wymogi należy spełnić, by zostać prezydentem USA? Poza urodzeniem na terenie Stanów Zjednoczonych, odpowiednim wykształceniem, inteligencją i znajomościami, warto być... leworęcznym. Wybór Baracka Obamy potwierdza, że mańkuci częściej obejmują najważniejszy urząd za oceanem. Spośród 43 prezydentów USA leworęcznych było aż ośmiu (znacznie większy odsetek niż wśród całej populacji).

Ale to jeszcze nie wszystko. Od 1974 r. każdy prezydent, z wyjątkiem Jimmy’ego Cartera i Goerge’a W. Busha, chętniej posługiwał się lewą ręką. Co ciekawe leworęczny jest nie tylko Barack Obama, ale również jego przeciwnik w starciu o prezydenturę, republikanin John McCain. A żeby było jeszcze śmieszniej – mańkutem jest również Al Gore.

Przypadek? Niemożliwe. Chris McManus z University College of London, który od dawna zajmuje się badaniami lewo- i praworęczności, jest przekonany, że ewolucja w jakiś sposób promuje osoby leworęczne. Jego zdaniem mózg osób leworęcznych ma inną strukturę niż praworęcznych, w rezultacie czego mańkuci mają więcej rozmaitych zdolności. Lepiej radzą sobie na przykład z językami obcymi, ponieważ geny, które determinują to, którą ręką chętniej się posługujemy, związane są również z zarządzaniem językową częścią mózgu.

Zdaniem uczonego w XX wieku liczba osób leworęcznych znacznie się zwiększyła. To właśnie z tym związany jest wysyp genialnych matematyków, artystów i sportowców, jaki można było zaobserwować w ostatnich stu latach. Wnioski te potwierdzają badania przeprowadzone dwa lata temu przez naukowców z John Hopkins University. Wykazali oni, że mężczyźni, którzy są mańkutami, mają aż o 26 proc. grubszy portfel od swoich praworęcznych kolegów (dane te dotyczą panów, którzy ukończyli studia). Bogactwo sprzyja więc ludziom, których w dzieciństwie często karano za to, że chcą pisać lewą ręką.

Co ciekawe, leworęczność jest cechą wyłącznie ludzką. Ani szympansy, ani goryle, z którymi dzielimy nie tylko geny, ale również większość zachowań, nie posługują się chętniej żadną z rąk. Jeśli chodzi o praprzodków człowieka, pierwsze hominidy, które niespodziewanie zdecydowały się chwytać narzędzia lewą ręką, pojawiły się w Kenii 500 tys. lat temu. To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze narzędzia praprzodków człowieka, o których można bez wątpliwości powiedzieć, że zostały stworzone dla osoby leworęcznej.

Również wśród neandertalczyków byli prawo- i leworęczni. Opierając się na badaniach narzędzi, naukowcy ustalili, że odsetek mańkutów był wśród nich taki sam jak wśród ludzi współczesnych – około 1 do 9.