Odkrycia dokonano przy pomocy teleskopu kosmicznego COROT. Znaleziona przez astronomów „przypalona“ planetka , którą nazwano Exo-7b krąży wokół gwiazdy odległej od Ziemi o 390 lat świetlnych. By okrążyć swoją gwiazdę, planeta potrzebuje jedynie 20 godzin (nasza Ziemia - ponad 365 dni).

- Po raz pierwszy, w sposób jednoznaczny wykryliśmy planetę która jest „kamienista“ w takim samym sensie jak nasza Ziemia – powiedział Malcolm Fridlund, badacz Europejskiej Agencji Kosmicznej pracujący przy projekcie COROT. – T odkrycie jest bardzo ważne dla zrozumienia procesu powstawania i ewolucji naszej planety. Jak wynika z przeprowadzonych obserwacji, temperatura na planecie nazwanej Exo-7b wynosi od 1000 do 1500 stopni C, więc na jej powierzchni może być obecna płynna lawa lub para wodna.

Niektórzy badacze ostrzegają, że z otwarciem astronomicznych szampanów należałoby chwilę poczekać. Mimo wielkiego podekscytowania odkryciem, Sara Seager, astrofizyk z Massachusett Institute of technology zwraca uwagę, że naukowcy muszą jeszcze trochę popracować nad ostatecznym potwierdzeniem tego, że nowa planeta jest faktycznie kamienista. W tym celu trzeba będzie dość precyzyjnie określić jej masę oraz wielkość

[Autorzy odkrycia – przyp. Red.] uważają, że ta planeta jest ziemio podobna. Być może jest na niej wodny lód, być może są kamienie, ale z całą pewnością nie jest to gazowy olbrzym – mówi Seager w wywiadzie dla portalu naukowego SPACE.com.

Jak do tej pory jedynie 300 z odkrytych exoplanet ma masę zbliżoną do masy Ziemi oraz innych ziemio podobnych planet, np. Wenus, Marsa i Merkurego. Niestety, tego rodzaju ciała niebieskie są bardzo trudne do wyśledzenia.