Czynniki wpływające na to, jak staro wyglądamy stały się tematem rozważań naukowców z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych. Na potrzeby swoich badań, specjaliści dokładnie przeanalizowali zmiany wyglądu oraz koleje prywatnego życia 186 par bliźniąt jednojajowych. Na ochotników wybrano bliźnięta dlatego, iż z genetycznego punktu widzenia powinny starzeć się tak samo.

Zobacz, jak zachować urodę do późnej starości

Jak się jednak okazało, to, co odziedziczone to nie wszystko. Jak się okazało, bliźniaki, które się rozwiodły wyglądały średnio o dwa lata starzej niż ich równoletnie rodzeństwo, które wiodło szczęśliwy żywot z małżonkiem lub samotnie. ba, rozwodnicy wyglądali nawet starzej, niż wdowy i wdowcy! Ponadto, w przypadku osób poniżej 40 roku życia, starzej wyglądali ci bliźniacy, którzy ważyli więcej. Jednak już po przekroczeniu granicy 40 lat, bardziej puszyste części duetów wydawały się młodsze od szczuplejszego rodzeństwa. Negatywny wpływ na wygląd miała też drastyczna utrata wagi.

- To, co dziedziczne może początkowo warunkować, jak osoba będzie się starzeć - jednak jeśli do gry wejdą inne czynniki, na pewno będziemy się starzeć szybciej - zauważa autor badań, prof. Bahaman Guyuron z University Hospitals Case Medical Center w Cleveland. - Podobnie, unikanie tych czynników sprawi, że czas będzie się z nami obchodził łagodniej.

- Obecność stresu mogła być ważnym czynnikiem wpływającym na to, który z bliźniaków będzie się wydawał starszy - mówi prof. Guyuron.

Przeczytaj porady, jak wyglądać młodo bez skalpela.