Czyli doprowadzili do swojej śmierci w najbardziej kreatywny sposób. Oczywiście, zaszczytny tytuł jest przyznawany pośmiertnie.

By zgłoszenie zostało przyjęte przez kapitułę Nagród Darwina, musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze, musi doprowadzić do trwałego wyeliminowania genów z puli (przez śmierć lub pozbawienie płodności), PO drugie, do eliminacji genów musi dość w niezrównany, oryginalny sposób. Trzeci warunek nakazuje, by do incydentu doszło wyłącznie w wyniku działań jego ofiary. Sama zaś ofiara musi być dojrzała, tak, by nie było wątpliwości co do tego, że była w stanie osądzić racjonalnie niebezpieczną sytuację. Ostatni warunek to prawdziwość historii.

A oto przykłady tego, w jaki sposób laureaci Nagród Darwina odeszli z tego świata:

- Żonglując odbezpieczonymi granatami - Zostawiając zapalonego papierosa w magazynie pełnym ładunków wybuchowych - Skacząc z samolotu bez spadochronu po to, by sfilmować innych skoczków - Używając zapalniczki do oświetlenia pojemnika, by sprawdzić, czy jest w nim paliwo (niestety, było i bardzo chętnie się paliło) - Bawiąc się w rosyjską ruletkę półautomatycznym pistoletem, który automatycznie ładuje naboje do komory - oraz grając w rosyjską ruletkę przy użyciu miny lądowej-niewypału - Wypadając przez okno podczas próby udowodnienia, że włożona w nie szyba jest odporna na rozbicie

Co roku wybierany jest też laureat nagrody specjalnej. Przed dwoma laty powędrowała ona do człowieka, który zapił się na śmierć przyjmując półtora litra sherry per rectum.

Wyboru najlepszych przykładów autodestrukcji dokonują internauci. Historie opisujące najciekawsze przypadki działania auto-selekcji naturalnej zostały zebrane prze Wendy Northcutt, autorkę książek z serii "Nagrody Darwina". W Polsce, nakładem wydawnictwa W.A.B. opublikowano trzy z pięciu anglojęzycznych tomów.

Więcej o Nagrodach Darwina na tej stronie.http://www.darwinawards.com/