Dlaczego farbujemy włosy? Najczęściej po to, by nadać im wymarzony kolor, ale również po to, by pokryć pojawiające się z wiekiem siwe włosy. Choć te ostatnie to nieodłączny akrubut starzenia się, dotychczas nie było do końca jasne, dlaczego się pojawiają. Teraz naukowcy rozwiązali tę zagadkę.

Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół, który od lat badał komórki mieszków włosowych. Okazało się, że z wiekiem w naszych mieszkach powstaje coraz więcej nadtlenku wodoru, czyli po prostu wody utlenionej. To z kolei powoduje, że spada poziom enzymów MSR A i MSR B, których zadaniem jest niedopuszczanie do siwienia włosa.

Badacze ustalili też, że wysoki poziom wody utlenionej w połączeniu z niskim poziomem MSR A i MSR B zakłóca powstawanie tyrozynazy - enzymu odpowiadającego za wytwarzanie barwnika w mieszkach. Ich zdaniem podobne zmiany zachodzące w skórze mogą prowadzić do powstawania odbarwionych plam, czyli bielactwa.

Wyniki badań opublikowano w piśmie "The FASEB Journal". Na razie nie jest jednak jasne, czy w jakikolwiek sposób mogą podpowiedzieć naukowcom, jak powstrzymać proces siwienia.