Kosmiczne wyglądającą rybę pierwszy raz napotkał instruktor nurkowania prowadzący zajęcia w pobliżu wyspy Ambon w północnej części Indonezji. Szef firmy, w której pracował nurek, poinformował o ciekawym zajściu prof. Teda Pietscha, ichtiologa z University of Washington. Jak wykazały badania genetyczne, napotkane przypadkiem zwierzę należy do zupełnie nowego, nieznanego wcześniej gatunku.

Zobacz psychodelię nagraną na wideo

Nazwano go Histiophryne psychedelica, przy czym drugi człon nazwy ma nawiązywać do niesamowitego, doprawdy psychodelicznego wyglądu ryby. Podobnie jak inne gatunki należące do rodzaju Histiophryne, psychodelia posiada szeroko rozstawione, krępe i mocne boczne płetwy. Ryba używa ich niczym nóg, przemieszczając się w podskokach po morskim dnie. Jak opowiada Pietsch, przy podrywaniu się od dna ryba wygląda niezwykle komiczne i zatacza się niczym gumowa piłka.

Zobacz rybę, która widzi przez czaszkę

Psychodelia jest wielkości pięści i zamieszkuje indonezyjskie rafy koralowe. Równie niezwykły jak sposób poruszania jest jej pysk. Ryba posiada nieproporcjonalnie duże usta i wygląda, jakby ciągle ziewała. Z kolei jej oczy są tak lazurowe, niczym wykonane z klejnotów.