Wszystko opiera się na znanym w medycynie "efekcie placebo", czyli gdy sam fakt poddania się leczeniu, wizyta u lekarza czy zażywanie tabletek pomagają pacjentowi w powrocie do zdrowia. W przypadku chudnięcia na życzenie rzecz dotyczy osób pracujących fizycznie. Naukowcy z Harvarda doszli do swoich wniosków, badając 84 kobiety, zatrudnione jako sprzątaczki i pokojówki w hotelach.

Badacze podzielili kobiety na dwie grupy, jednej nie mówiąc nic szczególnego, a drugą pouczając o pozytywnych skutkach ich codziennej pracy. Dowiedziały się m.in., że sama praca pozwoli im zachować zdrowie i schudnąć, oraz że zmieniając pościel przez 15 minut, tracą 40 kalorii. Odkurzanie przez kwadrans spala 50 kalorii, a sprzątanie toalet - 60 kalorii.

Po czterech tygodniach członkinie grupy informowanej o pozytywnych aspektach sprzątania straciły prawie dwa kilogramy, obniżyły ciśnienie krwi o 10 proc. i zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie o 0,5 proc. Panie w drugiej grupie nie zmieniły się. "Zmiana w wyglądzie to wyłącznie zasługa zmiany nastawienia do wykonywanej pracy" - wyjaśnia Ellen Langer w piśmie "Psychological Science" .



Reklama