Prehistoryczni ludzie wybierali komfortowe jaskinie

Andrzej Mężyński | 2007-10-13 14:08 | Aktualizacja: 22:27

"Sprzedam głęboką jaskinię z widokiem na wschód lub wymienię na stado kóz" - takie ogłoszenia można by znaleźć wykute na ścianach. Według brytyjskich archeologów, jaskiniowcy wybierali jaskinie tak, jak my dziś domy.
Angielscy jaskiniowcy byli dość wybredni. Liczyły się tylko jaskinie głębokie, dobrze zabezpieczone przed wiatrem, z szerokim wejściem. Oczywiście te, które były położone wysoko, cieszyły się większym wzięciem niż te w dolinach. A dodatkowo pieczary powinny mieć wejście skierowane na wschód, tak by rano mieszkańcy cieszyli się pięknym słońcem.

Pierwsze, co robili jaskiniowcy, gdy wprowadzali się do nowego "domu", to porządkowali wejście i tereny niedaleko jaskini. Potem dopiero zajmowano się wnętrzem jaskini. Z badań naukowców z uniwersytetu w Sheffield wynika też, że część jaskiń to były... motele. Podróżni zawsze znajdowali w nich jedzenie czy ogień i mogli przenocować przed dalszą drogą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Źródło: dziennik.pl

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV