W drobnoustrojach znaleziono enzym NDM-1: może on być on wchłonięty przez każdą bakterię, która dzięki niemu staje staje się oporna na najsilniejsze leki. Z artykułu opublikowanego w magazynie „Lancet Infectious Diseases” wynika, że bakterii z NDM-1 nie można zabić nawet antybiotykami z grupy karbapenemów.

Reklama

„LID” poinformował, że drobnoustroje z NDM-1 odkryto już także w USA, Kanadzie, Australii i Holandii. Lekarze zalecają, by pacjentów z NDM-1 umieszczać w izolatkach i mimo wszytsk podawać leki wzmacniające odporność organizmu.

To kolejny już przypadek odkrycia „superbakterii”. W grudniu media ujawniły pierwszy w USA przypadek gruźlicy, która jest oporna na wszelkiego rodzaju leki. Amerykańscy lekarze milczeli o gruźlicy typu XXDR (extremely extremely drug resistant - wybitnie wielolekoporna) ponad dwa lata.

Dopiero agencja AP ujawniła, że w 2007 roku do specjalistycznego szpitala na Florydzie trafił student z Peru Oswaldo Juarez, u któreg zdiagnozowano gruźlicę typu XXDR. Dwuletnia kuracja, która uratowała Juarezowi życie, kosztowała ponad pół miliona dolarów.

Reklama