Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów w rzymskim obozie wojskowym Vindolanda z I w. n.e., którego pozostałości znajdują się w pobliżu wioski Bardon Mill w hrabstwie Northumberland w północnej Anglii.

Jak poinformował dr Andrew Birley, kierujący pracami na stanowisku, archeolodzy odkryli 21 srebrnych denarów ukrytych w płytkim dołku w posadzce jednego z pomieszczeń budynku, który był kwaterą rzymskiego centuriona w końcowym okresie panowania w cesarstwie rzymskim dynastii Antoninów (96-192 r.).

Ciasno ułożone srebrne monety były umieszczone w schowku prawdopodobnie w sakiewce lub innym opakowaniu z materii organicznej, która całkowicie rozpadła się przez stulecia, nie pozostawiając żadnych śladów.

Zdaniem naukowców, odkryte monety mogły być oszczędnościami rzymskiego żołnierza, który nie zdołał już ich wykorzystać.

Fort Vindolanda był jednym z rzymskich obozów rozlokowanych w pobliżu Muru Hadriana - rzymskiego wału obronnego zbudowanego w latach 121-129 jako zapora przed wojowniczymi plemionami zamieszkującymi tereny Kaledonii - dzisiejszej Szkocji.

Odkryte monety poddawane są aktualnie zabiegom konserwatorskim i prawdopodobnie powiększą zbiory Muzeum Vindolanda, znajdującego się na stanowisku.