Niezwykłe odkrycie. Jaja dinozaura z... embrionami

2013-06-01 12:45 | Aktualizacja: 12:46
Skamieniałe szczątki dinozaura

Skamieniałe szczątki dinozaura / Shutterstock)

Takie odkrycie to sensacja na skalę światową. Naukowcy potwierdzili, że w Portugalii odnaleziono najstarsze jaja z embrionami mięsożernego dinozaura. 




Na niezwykłe okazy natrafiono co prawda już kilka lat temu, ale dopiero teraz międzynarodowa grupa paleontologów zyskała stuprocentową pewność i opisała znalezisko w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

Jaja należą do torwozaura, drapieżnego dinozaura, który mógł mierzyć nawet kilkanaście metrów. Liczą sobie aż 150 milionów lat i zachowały się w znakomitym stanie. Już same jaja dinozaurów są niezwykle rzadkim znaleziskiem, a co dopiero z embrionami - podkreślają naukowcy, którzy badali okazy przy użyciu nowoczesnych technologii.

Odkrycia dokonano w miejscowości Lourinha na wybrzeżu w środkowej Portugalii. Właśnie ten region, a także Amerykę Północną, zamieszkiwał w okresie późnej jury torwozaur. Także stamtąd pochodzi równie rzadkie znalezisko z lat 90. - najstarsze jajo z embrionem dinozaura roślinożernego.






Źródło: IAR
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 15
  • ~Trawiasta gała2013-07-30 13:56

    A skąd pochodzi her TUSKOZAUR ? ? ? .

  • ~asgfasgsg2013-06-03 10:03

    ~gerry5 właź z powrotem na drzewo ciemny parobku

  • ~bulba2013-06-02 21:48

    ciekawe czy Adam z Ewą walczyli z dinozaurami czy też mieli od teo służbę ?

  • ~aloha2013-06-02 18:43

    ot i mamy przodka 1 damy

  • ~gerry2013-06-02 14:24

    ewolucja to kłamstwo
    wiek ziemi Kent Hovind youtube

  • ~herman2013-06-02 14:23

    ewolucja to klamstwo tak jak tablice stratygraficzne

  • ~gerry52013-06-02 14:21

    ewolucja to kłamstwo
    są dowody, że te gady żyły z ludźmi
    youtube
    dr Kent Hovind - DVD nr 1 - Wiek Ziemi (film w całości) .
    dr Kent Hovind - kłamstwa w podręcznikach


    Biblia mówi o tym jak było

  • ~koki2013-06-02 14:14

    liczę na to, że naukowcy również za jakiś czas odkryją moje jaja, wielce zafrasowani. czego sobie i im życzę. nie nalegam, nie należy się spieszyć, ale tak za 150 milionów lat to ho ho!

  • ~POwiak2013-06-02 09:49

    @ bono -sądząc po twojej umiejętności klecenia tekstu jesteś osoba niezwykle wykształcona ,a więc wyznawcą radia toruńskiego i pewnej durnej prezesury..Naszym hasłem PiSie wszystkich narodów łączcie się.

  • ~bono2013-06-02 06:14

    Jak ktos napisal: trzeba konicznie z wykopanego embriona odtworzyc cale stada, by ruszyly na Warszawe i Gdansk. Proponuje, by - jak juz beda w Gdansku pofatygowali sie do Sopotu (a i kilka innych polskich miast powinno sie na tej liscie znalezc takze)
    Wyposazyc je trzeba w selektywny organ wyboru wylapujacy wszystkich umyslowo chorych a wiec wyborcow PO