Zgodnie z harmonogramem programu Constellation, nowe rakiety nośne mają wejść do użytku w ciągu najbliższych siedmiu do ośmiu lat. W pierwszej kolejności NASA zacznie wykorzystywać Aresy I - mniejsze statki, które będą wykorzystywane m.in. podczas podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną. ISS.

Na 2020 r. zaplanowano pierwszą misję z wykorzystanie rekordowo ładownej rakiety ARES V. W jego ładowni zmieszczą się obiekty o średnicy do ośmiu metrów. Konstruktorzy zakładają także, że rakieta będzie zdolna dostarczyć 55 ton ładunku na odległość przekraczającą półtora miliona kilometrów.

Co ciekawe , autorzy raportu dość pozytywnie odnieśli się pomysłu wysyłania astronautów na asteroidy lub inne bliskie Ziemi obiekty kosmiczne. Zdaniem ekspertów, tego rodzaju wyprawy idealnie uzupełniłyby plany powrotu na Księżyc oraz podróży na inne planety, np. na Marsa. Naukowcy przyznali jednak, że tego rodzaju wyprawy nie powinny być dla NASA priorytetem (niedawno z propozycją misji na asteroidy wystąpili do Agencji przedstawiciele Towarzystwa Planetarnego Pasadeny)

W swoim raporcie NRC podał kilka propozycji misji z wykorzystaniem potężnych Aresów. Wśród nich znalazł się projekt umieszczenia na orbicie ośmiometrowego teleskopu kosmicznego Monolith oraz wysłanie próbników badających Słonce oraz przestrzeń międzygwiezdną.