Bezzałogowe samoloty Global Hawks są powszechnie wykorzystywane przez amerykańskie wojsko m.in. w czasie misji zbrojnych w Iraku i Afganistanie, a także do monitorowania pożarów lasów w USA. Jednak maszyny należące do NASA będą wykonywać o wiele bardziej pokojowe zadania.

Dzięki zainstalowanym na swoim pokładzie instrumentom, samoloty będą mogły dokonywać pomiarów atmosferycznych oraz zbierać próbki powietrza z różnych wysokości. Naukowcy mają nadzieję wykorzystać zebrane w ten sposób dane w badaniach dotyczących globalnego ocieplenia oraz zmian klimatycznych. Co ważne, badacze będą mogli na bieżąco pobierać dane z samolotów za pomocą łączności satelitarnej. Pierwszą misję z wykorzystaniem samolotu zaplanowano na czerwiec tego roku.

Samoloty, jakie wykorzystywano dotychczas do tego rodzaju badań, mają o wiele słabsze parametry - nie potrafią wznieść się tak wysoko jak Global Hawk ani przebywać tak długo w powietrzu.

Rozpiętość skrzydeł Global Hawka wynosi ok 35 metrów, a jego waga wynosi ok. 907 kg.. Sterowana przez komputer maszyna potrafi wznieść się na wysokość do 20 km.

Więcej o bazzałgowocach NASA tutaj.