To, czy internetowe pogaduszki mogą powiedzieć coś o emocjonalnym pożyciu dwojga ludzi postanowił sprawdzić dr Richard Slatcher. Do udziału w swoim eksperymencie Slatcher zaprosił 70 par z co najmniej półtorarocznym stażem. Średnia wieków uczestników wynosiła 19 lat. Przez 10 dni trwania doświadczenia naukowcy dokumentowali treść wirtualnych pogawędek, prowadzonych przy pomocy komunikatorów internetowych. Rozmowy były prowadzone w normalnych warunkach, a nie w laboratorium. Zapis pogaduszek poddano następnie analizie – zbadano np. ile razy w zdaniach pojawiały się słowa „ja",„my", słowa opisujące pozytywne i negatywne stany emocjonalne, a także przejawy sarkazmu.

Badacze poprosili też ochotników o wypełnienie ankiety badającej satysfakcję ze związku z drugą osobą. Pół roku po zakończeniu eksperymentu naukowcy ponownie skontaktowali się z parami i sprawdzić, czy dalej są razem czy może się rozstali. Próbę czasu wytrzymało 60 proc. związków.

Po zebraniu wszystkich danych okazało się, że im więcej razy w wiadomościach pisanych przez kobietę pojawiało się słówko „ja" tym większa była jej satysfakcja z partnera oraz wyżej oceniała jakość swojej relacji i tym bardziej była z niego zadowolona. Szanse na to, że ich związek przetrwa były aż o 30 proc. wyższe niż w przypadku kobiet stroniących od „ja".

Także panowie wyżej oceniali związki z kobietami które często używały zaimka „ja". - Wykryliśmy, że osoby częściej używające słów takich jak „wspaniale" czy „kocham" były bardziej szczęśliwe w związku, a ich relacje utrzymywały się dłużej - dodaje Slatcher.

Analizy rozmów wykazały również, że pary aż 20 razy częściej używały słowa „ja" niż my oraz że częściej używali słów opisujących pozytywne emocje niż te odnoszące się do negatywnych uczuć. Co ciekawe, badania nie wykazały związku między trwałością i jakością związku, a częstotliwością używania słów dotyczących złych emocji, np. „wściekły".

- Rozmowy przez internetowe komunikatory stanowią świetną okazję dowiedzenia się, jak ludzie komunikują się w realnym świecie - zauważa Richard Slatcher .

Szczegóły dotyczące badań dr Slatchera opublikowano na łamach pisma naukowego „Personal Relationships".