Na pomysł zbadania emocjonalnego aspektu marzeń sennych wpadła psycholog Jennie Parker z University of the West of England. Badaczka poprosiła 100 kobiet oraz 93 mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat o prowadzenie pamiętników marzeń sennych: zapisywanie tematów snu oraz emocji, jakie się podczas niego odczuwało.

Jak się okazało, kobiety o wiele częściej śniły koszmary lub wracały w swoich marzeniach do przykrych wspomnień. Częstym motywem kobiecych snów była ucieczka i pogoń przez złoczyńcę, utrata ukochanego lub chaotyczne wydarzenia, wzbudzające lęk.

- Gdy poprosi się kobietę o opowiedzenie najważniejszego, najbardziej dla niej znaczącego snu, wówczas zwykle opowie ona o koszmarze - zauważa Parker. Psycholog dodaje, że w przypadku kobiety przeżywają zwykle koszmary o wiele bardziej niż mężczyźni. W kobiecych snach częściej pojawiali się także członkowie rodziny, a same imaginowane wydarzenia rozgrywały się w zamkniętych pomieszczeniach.

A co śniło się panom? Uogólniając - seks. W męskich marzeniach sennych o wiele częściej pojawiały się odniesienia o zabarwieniu erotycznym oraz samo uprawianie seksu. W przypadku miłosnych snów u kobiet, zwykle pojawiały się w nich obrazy całującej pary.