Blanca Huertas, pracownik Natural History Museum, wraz z dwoma kolegami wybrała się kilka lat temu na wyprawę do Kolumbii. Tam w górach odkryła nowy gatunek motyla. Przekonała się o tym po powrocie do Londynu. Już w muzeum sprawdziła wszystkie skatalogowane gatunki motyli - jej nowa zdobycz nie pasowała do żadnego z nich.

Nie byłoby w tym nic wielkiego, bowiem na świecie istnieje ponad 20 tysięcy gatunków motyli, jednak Blanca Huertas zwróciła uwagę na wąsy - krótkie włoski, które posiadał jej nowo przywieziony okaz. Tym sposobem wpadła na ślad bardzo podobnego motyla, który od 1920 roku przebywał w zbiorach muzeum jako przedstawiciel dawno poznanego gatunku. Porównała oba egzemplarze i okazało się, że "stary" motyl należy jednak do nowego rodzaju.

"W naszych zbiorach mamy prawie 9 milionów motyli i ciem. Trochę to trwało, zanim się zorientowaliśmy. Bardzo mnie cieszy to odkrycie. Okazuje się, że nowe i nieznane gatunki można spotkać nie tylko w naturze, ale też w muzeum" - mówi Blanca Huertas.