Wśród Polaków ubywa postaw antysemickich - twierdzi prof. Ireneusz Krzemiński z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", jeszcze w 1992 roku w polskim społeczeństwie było 17 proc. antysemitów nowoczesnych (czyli takich, którzy twierdzą, że Żydzi rządzą światem) oraz 11,5 proc. tradycyjnych (czerpiących swoje przekonania z oskarżeń Żydów o zamordowanie Jezusa).

Reklama

W 2002 roku antysemityzm nowoczesny wzrósł do 27 proc., a tradycyjny pozostał bez zmian. Za to w 2012 roku odsetek antysemitów nowoczesnych spadł do 20 proc., a tradycyjny do 8 proc.

Kim w takim razie jest typowy polski antysemita?

Moja teza jest taka, że ten, kto prezentuje postawy antysemickie, w 90 proc. przypadków wyznaje tez narodowo-katolickie przekonania o specjalnym wybraństwie narodu polskiego i prawie na pewno jest zwolennikiem PiS, ziobrystą albo zwolennikiem skrajnego ruchu narodowego - wyjaśnia prof. Krzemiński w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Część z nich ma też poglądy antyeuropejskie i uważa, że religia i Kościół powinny się cieszyć specjalnymi prawami w państwie polskim - dodaje.

Reklama

Jak przekonuje socjolog, istnieje związek między antysemityzmem obu rodzajów a słuchaniem Radia Maryja i głosowaniem na PiS.

Wśród tych, którzy słuchają regularnie wybranych audycji Radia Maryja, odsetek antysemitów sięga 38,5 proc. Wśród głosujących na PiS postawami antysemickimi wykazywało się 41 proc. Dla porównania wśród wyborców PO było ich 13 proc. - wylicza naukowiec. - Wielu antysemitów było także wśród wyborców PSL (32 proc.). Ale, co ciekawe, bardzo duża grupa antysemitów była w SLD, a co jeszcze ciekawsze - jest nadal (22 proc.) - podkreśla prof. Ireneusz Krzemiński.