Pisarz prowokuje: Większość Polaków została przez Polskę wyruch...a

| Aktualizacja:
X

"Po 25 latach wolności w Polsce zamiast państwa, mamy nowotwór" - mówi w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" Szczepan Twardoch, pisarz.

Pisarz młodego pokolenia, nagradzany m.in. za powieść "Morfina" próbuje podsumować w wywiadzie dokonania ostatniego ćwierćwiecza. I nie szczędzi gorzkich słów.

Zżyma się na "syf" w przestrzeni publicznej, przekonuje też, że zła architektura dużo mniej szkodzi przestrzeni niż zła urbanistyka. - Żyjemy i żyć będziemy w syfie - mówi w wywiadzie Szczepan Twardoch-Te osiedla daleko od szosy, poupychane byle jak, byle gdzie, każde inne - tłumaczy.

Jego zdaniem III Rzeczpospolita zawiodła znakomitą większość swoich obywateli. - Większość Polaków została przez Polskę wyruchana  - mówi Twardoch. - Ci wkurwieni goście , co z Radomia jeżdżą do roboty w w Warszawie starymi passatami, bo im kochana ojczyzna zwinęła przez minione ćwierć wieku transport publiczny oszukują samych siebie? Upadek kolei nie jest faktem? - pyta pisarz.

Dalej wspomina o emigrantach i malejącym przyroście naturalnym - W Anglii czy Szwecji Polki jakoś chcą rodzić dzieci. A u nas wolnorynkowym debilom z prawicy wydaje się, że Polaków można zachęcić do posiadania dzieci za pomocą papieskiej encykliki i bredzenia o niedobrej antykoncepcji i dżenderze.

Twardoch opowiada też w obszernym w wywiadzie o swojej fascynacji twórczością Rymkiewicza i o katastrofie w Smoleńsku, choć zaznacza, że podejmowanie tego tematu wiąże się z polityczną deklaracją - przeciw lub za PiS, albo PO. Pisarz przyznaje, że przeżył pogrzeb Lecha Kaczyńskiego, ale to co się działo potem na Krakowskim Przedmieściu, tzw obrońcy krzyża wzbudzali jego litość.  - Natomiast motłoch, który ich atakował, wzbudzał moją nienawiść i odrazę.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Tygodnik Powszechny
  Powered by ContentStream
  • ~maruda
   2014-02-05 16:12
   Jego pech ze sie urodzil w Polsce
  • ~Karmen
   2014-02-05 16:04
   To widać,że jest młody. Pisać się nauczył. Jak każdy co skończył podstawówkę. I tylko tyle potrafi. A czy ma jakiś przydatny społeczeństwu zawód?. Albo szewca,albo krawca? Wygląda na to ,że nic nie potrafi. Paprykarz to jednak coś potrafił. I na chwilę pytał Premiera jak żyć. Pisz sobie Pan panie młody, może się znajdzie jakiś frustrat co będzie chciał to czytać.Może Pan Rymkiewicz? Będzie was już dwóch.
  • ~Marecki z chicago
   2014-02-05 16:39
   Za duźo czytał Lenina albo Źeromskiego "Szklane Domy". Idealnie będzie w niebie jak mówią KATolicy. Syf jest i będzie. Jest go pełno wszędzie, Na tym polega piękno. Mówią źę USA to kraj kontrastów - syf się mieszka z luksusem. Jak jadę z O'Hare Blue line do downtown to jakbym przejeźdżał przez zrujnowany kraj. Tak jest w Chicago. Jak będzie idealnie to będzie nudno i zaczną ludzie wbijać igły w źyły. Sądzę, źę nawet w takim polskim "syfie" moźna źyć ciekawie i interesująco. Wszystko zaleźy od mózgu. Ludzie tyrają bo chcą źyć na poziomoe lepszym niź USA czy Niemcy, mieć dostęp do zabawek typy Iphone 5s, Ipad, LED tv 60 i nowy samochód.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.