Zdaniem eksperta, poważnym zagrożeniem dla stabilności sytuacji na Ukrainie jest rosnąca popularność grup ekstremistycznych, która będzie jeszcze wzrastać pod wpływem słabnącej gospodarki i braku perspektyw dla młodych ludzi.

Największym z takich radykalnych ugrupowań jest Prawy Sektor. Zdaniem eksperta, na ich działalności korzysta przede wszystkim Rosja, która wykorzystuje ukraińskich ekstremistów jako straszak i kreuje negatywny obraz Ukrainy w światowych mediach. Co gorsza - według dra Macieja Rasia - tego typu ugrupowania będą posuwać się coraz dalej, niewykluczona jest nawet próba siłowego przejęcia władzy.

Ekspert zwracał też uwagę, że postępująca radykalizacja nastrojów na Ukrainie to jeden z efektów wydarzeń na kijowskim Majdanie, bo do niedawna ekstremistyczne ugrupowania były aktywnie zwalczane przez władze ukraińskie. Jak dodawał, w dłuższej perspektywie może się okazać, że Majdan przyniósł więcej negatywnych niż pozytywnych skutków.

Prawy Sektor - wcześniej stowarzyszenie ukraińskich organizacji nacjonalistycznych - jest od niedawna legalną partią polityczną. Jego szef, Dmytro Jarosz zapowiedział, że Prawy Sektor weźmie udział we wszystkich nadchodzących wyborach - parlamentarnych, prezydenckich oraz lokalnych.