Niektórym biskupom pomyliły się czasy w których żyją - uważa publicysta katolicki Grzegorz Polak. Zamiast podążać za ubóstwem wskazywanym przez obecnego papieża, kochają luksus średniowiecza i późniejszych epok. W ten sposób dziennikarz komentuje sprawę arcybiskupa Atlanty Wiltona Gregory. Hierarcha najpierw wybudował rezydencje za ponad dwa miliony dolarów, a po krytyce ze strony katolików ogłosił, że ją sprzeda.

Mam nadzieje, że przykład Franciszka podziała na innych hierarchów - mówi IAR Grzegorz Polak.  Publicysta wskazuje, że papież w pełnym przepychu Watykanie bardzo wyraźnie pokazuje jak można zachować ubóstwo. Tymczasem niektórzy biskupi, chyba zapomnieli, że Jezus urodził się w żłóbku- dodaje.

Pieniądze, za które arcybiskup wybudował liczącą 600 metrów kwadratowych posiadłość pochodzą ze spadku, jaki Kościół w Atlancie otrzymał od bratanka Margaret Mitchell - autorki "Przeminęło z wiatrem". Zapisał on archidiecezji w Atlancie 17 milionów dolarów pod warunkiem, że będą wykorzystane na cele religijne i charytatywne.