Groźba zakręcenia kurka z gazem przez Rosję, ucisza Europę,która nie ma odwagi wprowadzić sankcji ekonomicznych przeciwko Moskwie -twierdzą hiszpańscy komentatorzy. Ich zdaniem,obawy przed zimnymi kaloryferami są bronią skuteczniejszą od amunicji i czołgów.

Bardzo zimna wojna to tytuł z El Pais. Wprawdzie idzie lato, ale car Putin straszy zakręceniem kurka z gazem. Rosyjska okupacja Ukrainy i Europy już się rozpoczęła, mimo że żołnierze pozostają w koszarach. Żeby wygrać, Putin nie musi przekraczać granic, wystarczy że zajmie umysły wizją zamarzniętych kranów i zimnych kaloryferów - czytamy w El Pais.

W podobnym tonie wypowiada się dziennikarz El Periodico. Rozpoczęła się II zimna wojna -informuje. I wyjaśnia, że tym razem nie jest ona starciem między komunizmem a kapitalizmem, tylko dylematem, który kapitalizm jest lepszy: rosyjski,amerykański czy europejski. Autorzy La Vanguardii i El Mundo są zgodni, że Putin osiągnie cel i przejmie bogate tereny Ukrainy. Uważają, że poprą go tamtejsi mieszkańcy, którym wizja mroźnej zimy każe z proeuropejskich stać się prorosyjskimi.