"Wprost" ujawnił kolejne fragmenty nagrań polityków. Minister spraw zagranicznych w rozmowie z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim miał stwierdzić, że "polsko-amerykański sojusz jest nic nie warty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa". Mówił o sojuszu również w innych, niewybrednych słowach.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera dopytywana przez dziennikarzy, czy Radosław Sikorski powinien zostać zdymisjonowany, ostrożnie wypowiadała się na temat przyszłości szefa dyplomacji. Stwierdziła, że najpierw chciałaby usłyszeć od ministra wyjaśnienia, a wytłumaczenie tego jest dosyć trudne. Posłanka dodała, że być może wypowiedzi szefa dyplomacji były elementem jego specyficznego poczucia humoru. W jej opinii, minister powinien być jednak ostrożniejszy. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Sikorski odpowiada: "Wprost" kłamie! >>>

Ryszard Czarnecki uważa, że wypowiedzi szefa dyplomacji poważnie narażają bezpieczeństwo Polski. Zdaniem polityka PiS, Radosław Sikorski zrobił nieodwracalną krzywdę polskiej polityce zagranicznej. - Pokazał, że obecny rząd jest niewiarygodny, że stosuje metodę dwóch standardów - stwierdził. Czarnecki tłumaczył, że politycy co innego mówią oficjalnie, a co innego nieoficjalnie. Polityk dodał, że w obecnej sytuacji (przywołał wydarzenia na Ukrainie) wypowiedź Sikorskiego jest szczególnie "dramatyczna", bo Amerykanie mogą nie chcieć współpracować z krajem, którego szef dyplomacji ich obraża i podważa całą politykę zagraniczną z ich udziałem.

Wypowiedzi ministra Sikorskiego za niebezpieczne dla polskiego państwa uważa także Marek Siwiec z Twojego Ruchu. - Myślę, że będzie bardzo trudno ministrowi, który miał niezły okres w ostatnich miesiącach dla swojej działalności, wyjść z tego - uważa polityk. W jego opinii dyplomacja jest ostatnią dziedziną, w której można pozwolić sobie na rozjechanie swojej wiarygodności.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski uważa, że sytuacja wymaga konkretnych, zdecydowanych działań od premiera. Jego zdaniem Donald Tusk powinien przestać kpić z opinii społecznej i udawać, że nic się nie dzieje. W jego opinii, powinien zdymisjonować ministra Sikorskiego.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że resort nie komentuje spekulacji medialnych, czeka na publikację nagrań.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała komunikat w związku z nowymi nagraniami.