To po prostu agresja, celem oderwania części terytorium. Jest niedobrze, że cały świat o tym nie mówi. A my to znamy z historii. Kiedyś przecież dokonał się rozbiór Polski. Zagrożenie dla Polski jest ogromne - mówi w rozmowie z TOK FM były szef UOP, generał Zbigniew Nowek. Generał ostrzega też, że kolejnym celem Putina może być zażądanie od państw bałtyckich korytarza do Kaliningradu.

Jego zdaniem, sytuacja jest poważna, nie tylko dlatego, że Moskwa chce odbudować imperium, ale dlatego, że Zachód nie reaguje na prowokacje Putina. Jak słyszymy wczorajsze deklaracje Angeli Merkel, nie chcemy szkodzić Rosji, to wydaje mi się, że pani kanclerz dba przede wszystkim o interesy Niemiec. I nie myśli w kategoriach Unii Europejskiej. Zastanawiam się, gdzie jest UE? Jeśli Unia może decydować o długości ogórka, to dlaczego nie prowadzi rozmów z Rosją w imieniu całej UE - pytał generał.

Nowek krytykuje też politykę władz Polski wobec Ukrainy. Jego zdaniem, nie powinno się stawiać na współpracę z Niemcami, a spróbować kontynuować linię Lecha Kaczyńskiego i na nowo stworzyć porozumienie krajów Europy Środkowo-Wschodniej.